Udany weekend na bytomskim lodowisku. Inauguracja ligi MHL sezonu 2023/2024 na 5+!

11.09.2023

Udany weekend mają za sobą hokeiści i hokeistki bytomskiej Polonii. Podopieczni trenera Puzio najpierw rozgromili przyjezdnych z Łodzi aż 17-0, żeby dzień później pewnie ograć zawodników Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Torunia 9-2. Niebiesko-czerwoni zdobyli łącznie 26 bramek przed własną publicznością.

SOBOTA 09.09:

Spotkanie z przeorganizowaną drużyną z Łodzi, występującą w tegorocznych rozgrywkach pod nazwą Fabrykanci Łódzkie, było inaugurującym sezon 2023/2024 meczem na własnej tafli. Dodatkowo, było też pierwszym meczem, w którym nr 1 na bytomskiej bramce był wychowanek Akademii, Matsvei Kuzniatsou. Długo nie trzeba było czekać na bramkę nr 1 w rozgrywkach 23/24. Po niespełna 3 minutach Paweł Wybral jako pierwszy „poczęstował” swoim strzałem Nolana Warszyckiego, strzegącego łódzkiej bramki. Bezlitośnie skuteczni zawodnicy Polonii nie poprzestali na trafieniu nr 1, które było tylko preludium tego, co miało zadziać się w trakcie pierwszych 20 minut. Najpierw czas gry w przewadze wykorzystał Igor Augustyniak. Poźniej mocnym strzałem z niebieskiej zaskoczył łódzkiego golkipera nowy nabytek Polonii, Oskar Bąk. Kolejne minuty należały do Mikołaja Kociszewskiego, który w przeciągu niespełna 2 minut strzelił 2 bramki. Do końca I tercji zgromadzeni na trybunach kibice obejrzeli jeszcze 3 trafienia autorstwa ponownie Igora Augustyniaka, Sebastiana Wichra i Jakuba Mularczyka.

Niefortunnie rozpoczęła się dla gości 2 tercja sobotniego meczu. Yauheniy Stryzhanok został odesłany do boksu kar, co bez skrupułów wykorzystał ponownie Jakub Mularczyk. Kolejne trafienia podczas drugich 20 minut starcia zanotowali kolejno Marcin Kuzak, Mikołaj Kociszewski oraz Michał Proczek. Niesamowita skuteczność niebiesko-czerwonych i wynik 12:0 po II tercji poskutkował zmianą między łódzkimi słupkami. Nie powstrzymało to jednak drużyny Polonii przed kontynuacją natarcia. Mikołaj Kociszewski na początku ostatniej odsłony spotkania zanotował gola nr 4, a w okresie od 45 do 48 minuty bramki zdobywali kolejno Augustyniak, Proczek i Mularczyk. Kropkę nad „i” postawił Paweł Wybral kończąc strzelecki festiwal gospodarzy. Warto odnotować wielką różnicę w ilości strzałów. Niebiesko-czerwoni oddali ich 56, natomiast goście z Łodzi jedynie 8.

BS Polonia Bytom – ŁZKH Fabrykanci Łódzkie 17:0

1:0 Paweł Wybiral – Nikita Laptinov (02:35)
2:0 Igor Augustyniak – Piotr Bajon, Oskar Bąk (07:25)
3:0 Oskar Bąk – Michał Sadowski (09:50)
4:0 Mikołaj Kociszewski – Piotr Bajon (12:39)
5:0 Mikołaj Kociszewski (14:15)
6:0 Igor Augustyniak – Szymon Gurzyński (16:43)
7:0 Sebastian Wicher (17:11)
8:0 Jakub Mularczyk – Paweł Wybral, Mikołaj Kociszewski (18:29)
9:0 Jakub Mularczyk – Piotr Bajon, Oskar Bąk (24:12)
10:0 Marcin Kuzak (24:40)
11:0 Mikołaj Kociszewski – Jakub Mularczyk (31:59)
12:0 Michał Proczek – Igor Augustyniak (39:03)
13:0 Mikołaj Kociszewski – Jakub Mularczyk (43:13)
14:0 Igor Augustyniak – Oskar Bąk, Aleksander Bodora (45:38)
15:0 Michał Proczek – Sebastian Wicher (46:04)
16:0 Jakub Mularczyk – Mikołaj Kociszewski (47:22)
17:0 Paweł Wybiral – Sebastian Wicher, Michał Sadowski (51:32)

BS Polonia Bytom: Matsvei Kuzniatsou – Bodora, Bąk; Augustyniak(6min), Bajon – Proczek, Wilk; Kasprzyk, Sadowski, Wicher – Gurzyński, Stępień; Wybral, Mularczyk, Kociszewski – Kasianchuk, Laptinov, Kuzak.
Trener: Mariusz Puzio

ŁZKH Fabrykanci Łódzkie: Warszycki(od 40:00 Jaroń) – Kułak, Kozak; Shibelbein(2min), Petrovskii(2min), Riha – Cieślak(2min), Krzesłowski; Pirotski, Kubiak, Tsyran – Stryzhanok(2min), Matuszewski P; Matuszewski A, Świderski – Łakomski, Witczak.
Trener: Lubomir Vitosek

NIEDZIELA 10.09

Początek niedzielnego spotkania nie zapowiadał powtórki z rozrywki. Drużyna SMS Toruń zdecydowanie nie wystraszyła się zespołu Polonii i bardzo wysoko postawili poprzeczkę w I tercji. Tempo spotkania już od pierwszych sekund było niezwykle szybkie, choć czujność bramkarzy i obrony po obu stronach nie pozwoliła na oglądanie zbyt dużej ilości akcji bramkowych. Na niespełna 40 sekund przed końcem tercji do boksu kar za rzucenie na bandę został odesłany Szymon Gurzyński. Prezent dla gości wykorzystał Marcel Karnas i to zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego zwycięsko schodzili do szatni. Druga tercja z pozoru nadal nie układała się po myśli Polonii. Po 5 minutach gry 2-minutowa kara została nałożona na Igora Augustyniaka. Okazało się, że wcale nie był to najgorszy scenariusz dla gospodarzy. Zawodnicy z Bytomia wybronili okres gry w osłabieniu, a kończący karę Augustyniak wyjechał z boksu idealnie wystawiając się Michałowi Sadowskiemu, przejął krążek po długim podaniu i pewnie pokonał bramkarza gości. To wyrównanie dodało wiary w skrzydła podopiecznym Mariusza Puzio, którzy poszli za ciosem. Pierwszy raz podczas tego meczu na prowadzenie wyprowadził bytomian Kiril Kasianchuk, któremu asystowali Laptinov oraz… nasz bramkarz, Mastvei Kuzniatsou. Od 30 do 38 minuty niebiesko-czerwoni czterokrotnie znaleźli sposób na golkipera torunian. Na liście strzelców zameldowali się Wybiral, Kuzak, Kasprzyk oraz Wicher, odmieniając wynik z pierwszej tercji i kończąc drugą z rezultatem 6:1.

Coraz więcej agresywnych, mocnych zagrań zawitało w szeregi obu drużyn, przez co posypały się kary. Najpierw do boku na 2-minutowy odpoczynek został odesłany Michał Sadowski, w ślad za którym za ostrość w grze powędrował Jakub Wilk. Równocześnie za to samo przewinienie pauzował po toruńskiej stronie Wiktor Osmołowski. Mimo liczebnych osłabień żadna z drużyn nie zmieniła w tym okresie gry wyniku spotkania. Udało się to Mikołajowi Kociszewskiemu na 12 minut przed końcem spotkania. Kolejne trafienie dorzucił niezwykle skuteczny tego weekendu asystent kapitana, Igor Augustyniak. Ostatni gol niebiesko-czerwonych to zasługa obrońcy, Aleksandra Bodory, który wykorzystał podanie kapitana i praktycznie z lini bramkowej wpakował gumę do siatki. Na sekundę przed syreną końcową Adam Sawicki zdobył 2 gola dla przyjezdnych, tym samym zmieniając rezultat końcowy na 9:2.

BS Polonia Bytom – SMS Toruń 9:2

0:1 Marcel Karnas – Adam Sawicki (19:42)
1:1 Igor Augustyniak – Michał Sadowski (28:06)
2:1 Kirill Kasianchuk – Nikita Laptinov, Matsvei Kuzniatsou (29:15)
3:1 Paweł Wybiral – Mikołaj Kociszewski, Aleksander Bodora (31:58)
4:1 Marcin Kuzak (34:32)
5:1 Dominik Kasprzyk – Aleksander Bodora, Igor Augustyniak (35:40)
6:1 Sebastian Wicher – Dominik Kasprzyk (37:49)
7:1 Mikołaj Kociszewski – Jakub Mularczyk, Michał Proczek (47:54)
8:1 Igor Augustyniak – Dominik Kasprzyk (50:55)