Startują europejskie rozgrywki. Filarem reprezentacji Polski hokeistki Polonii Bytom

22.09.2023

W nadchodzący weekend odbędą się pierwsze mecze Europejskiej Ligi Hokeja Kobiet (EWHL). W rozgrywkach Polskę reprezentuje drużyna TAURON Metropolia Silesia, której trzon stanowią bytomianki. Powołania do składu dostało aż 14 zawodniczek Polonii Bytom.

Już w najbliższą sobotę i niedzielę (23 i 24 września) do zmagań na arenie międzynarodowej wrócą reprezentantki Polski, grające w rozgrywkach EWHL pod szyldem TAURON Metropolii Silesia. Znaczną część składu podopiecznych trenera Zbigniewa Wróbla stanowią bytomskie „Złotka”, które w liczbie 14 zawodniczek otrzymały powołania na zgrupowanie i treningi odbywające się w katowickiej Satelicie. Powołane do kadry zostały: Klaudia Chrapek, Julia Bujak, Wiktoria Dziwok, Wiktoria Gogoc, Aneta Krzemień, Alicja Mota, Vanessa Patla, Karolina Późniewska, Patrycja Sfora, Ida Talanda, Olivia Tomczok oraz juniorki Lena Zięba, Nikola Isztok i Milena Piasecka.

Kapitan Późniewska u steru 

Niezmiennie kapitanem Biało-Czerwonych jest Karolina Późniewska, dla której będzie to już kolejny sezon w roli szefa drużyny. – Gra dla reprezentacji to dla nas duży zaszczyt i jestem dumna, że po raz kolejny jako kapitan będę mogła wraz z koleżankami z drużyny walczyć w europejskich rozgrywkach. Tym bardziej, że w rozpoczętym już sezonie TAURON Ligi Hokeja Kobiet możemy w pełni skupić się na przygotowaniach do gry w kadrze. Dzięki współpracy Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i BS Polonii Bytom, możemy w pełni zaangażować się w zgrupowania reprezentacji, bez kolizji terminów z ligą w sezonie zasadniczym, co do tej pory powodowało pewne niedogodności – przyznaje Późniewska.

Juniorki w miejsce mistrzyń

Tegoroczny regulamin rozgrywek TAURON Ligi Hokeja Kobiet przewiduje, że zespół ubiegłorocznych mistrzyń Polski – BS Polonii w sezonie 2023/2024 przystąpi do fazy play-off z 1. miejsca w drabince i w związku z tym nie gra w sezonie zasadniczym TLHK. W miejscu seniorek w Lidze pojawiła się za to drużyna juniorek z akademii hokejowej Polonii Bytom, które mogą zebrać cenne doświadczenie w grach na poziomie seniorskim pod szyldem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. – Sportowo dla nas to rozwiązanie jest bardzo dobre. Mając zapewniony udział w fazie play-off z 1. miejsca, możemy w pełni skupić się na przygotowaniach do meczów międzynarodowych EWHL. Jednocześnie dajemy możliwość młodszym koleżankom na poznanie smaku Ligi, o której sile mają w przyszłości stanowić. Liczę na to, że niektóre młode zawodniczki dołączą do nas w play-offach – mówi Karolina Późniewska. Co ważne, zawodniczki, które nie zdecydowały się na udział w europejskich rozgrywkach, nadal mają możliwość trenowania w Bytomiu. Bytomski klub dał również możliwość zawodniczkom wypożyczenia w rozgrywkach zasadniczych do innego klubu dla zachowania rytmu meczowego, pod warunkiem powrotu do drużyny na fazę finałową rozgrywek.  Zmagania w fazie-play off w naszym najsilniejszym składzie będą ekscytujące. Nie mogę się doczekać – kończy kapitan bytomskiej drużyny.

Sentymentalny powrót na ławkę trenerską

Mistrzynie Polski do fazy play-off przystąpią z nowym trenerem, którego jednak doskonale znają.  Do boksu w walce o 13. tytuł powróci bowiem Andrzej Secemski, czyli szkoleniowiec, który, z naszymi zawodniczkami zdobył już 7 złotych medali w rozgrywkach krajowych. Zastąpi on na stanowisku trenera Dariusza Jędrzejczyka, który od sezonu 2023/2024 odpowiada za szkolenie i przygotowanie młodych zawodniczek SMS Polonii Bytom.

Kiedy grają?

Pierwsze mecze TAURON Metropolia Silesia odbędą się w Katowicach już w ten weekend 23-24 września. Rywalem będzie włoska drużyna EVB Eagles South Tyrol. Jednocześnie zawodniczki SMS Polonii Bytom rozegrają swój mecz ligowy w sobotę 23 września. Na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów o godzinie 10:15 zagrają z UKH Białymi Jastrzębie.

prepared by sid & kofa ice hockey freaks