Dobre praktyki finansowe i społeczne. Poznaj Kasę Centrum.

17.02.2023

Sport już dawno przestał być jedynie aktywnością fizyczną. Zaangażowanie całego sektora, a także jego przedstawicieli w rozwój, edukację, poprawę sytuacji materialnej na świecie i zaangażowanie w działalność społeczną z roku na rok rośnie. Sport, a szczególnie sami sportowcy, mają wielką moc jeśli chodzi o oddziaływanie na otoczenie. Często wykorzystują swoje zasięgi, wiedzę i możliwości by czynić dobro. Wielki sport często idzie w parze z wielkimi pieniędzmi. Nikt lepiej nie wie, jak obchodzić się z pieniędzmi, obracać nimi, a przy okazji czynić dobro niż marka, którą dziś przedstawimy.

„Jeśli miłością bliźniego okiełzna się i umiarkuje własne samolubstwo, jeżeli w pracy gospodarczej i zarobkowej nauczy dbać nie tylko o swój interes, lecz o interes i potrzeby swego sąsiada, to taka praca nie będzie dźwigać jednych, a poniżać drugich, lecz podnosić ogół”. Te słowa Franciszka Stefczyka, założyciela kas oszczędnościowo-pożyczkowych są idealnym wstępem, a jednocześnie zbiorem wszystkich idei przyświecającym naszemu sponsorowi. Działalność na rzecz dobra ogółu, ogólnodostępność, transparentność. Od ponad 30 lat możemy obserwować, że SKOK to nie kolejna szablonowa instytucja, a marka, która oprócz dostarczania podstawowych usług finansowych dba o edukację ekonomiczną, a także włącza się w działalność społeczną.

S JAK SPOŁECZNA MISJA

Ruch spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych to nie tylko operacje finansowe. Od lat niezmiennie przyświeca im misja społeczna opierająca się na pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Jednym z działań, które w ostatnim czasie odbiły się najgłośniejszym echem była pomoc związana z wojną na Ukrainie. Idea, która przyświeca ich działalności zawiera się w kilku słowach „ludzie pomagają ludziom”. Wsparcie lokalnych społeczności i przedsięwzięć, pielęgnacja postaw patriotycznych, edukacja finansowa, przeciwdziałanie lichwie i wykluczeniu cyfrowemu. To tylko skromna część działalności naszego partnera, która zmienia w oczach polek i Polaków obraz instytucji finansowej. To już nie suche fakty i liczby. To ludzie, dobre serca, chęć niesienia pomocy i wpływ na rozwój tych małych ojczyzn, jakimi są większe czy mniejsze Polskie miasta. Zaangażowanie w działalność społeczną, kulturalną i sportową to silna domena Kasy Centrum. Niesienie pomocy i więź międzyludzka stanowią równie ważny element, co wymiar biznesowy.

K JAK KROK PO KROKU

Ponad 30 lat temu, w momencie powstawania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, były one swoistą odpowiedzią na brak alternatywy usług finansowych dla „przeciętnego Kowalskiego”. I choć żadna inna instytucja komercyjna nie była zainteresowana współpracą z gorzej sytuowanymi obywatelami, Kasy wyszły im naprzeciw. Były tworzone przez ludzi i dla ludzi – to właśnie założyciele przynosząc własne oszczędności mogli właśnie dzięki nim udzielać pożyczek. Początkowo system obejmował zakłady pracy, później wychodził dalej. A dziś? Dziś SKOK to obsługa ponad 1,4 miliona gospodarstw domowych i ponad 700 placówek na terenie Polski. Nie bez powodu Światowa Rada Unii Kredytowych uznaje SKOK za wzorcowy model społecznych kas na poziomie globalnym. Z idei i chęci kilku osób powstał swojego rodzaju matecznik dla zakładania podobnie funkcjonujących organizacji w innych krajach Europy.

O JAK OSZCZĘDNOŚCI I KREDYTY

Nie można zapomnieć o podstawowej działalności punktów SKOK. Otoczona całym wianuszkiem działań społecznych i lokalnych, nadal pozostaje instytucją finansową. A co znajdziemy wśród oferowanych przez nich usług? Począwszy od tych najbardziej podstawowych, jak założenie rachunku płatniczego, poprzez pożyczki (również te ekspresowe, możliwe do zrealizowania w 20 minut), lokaty terminowe i rentierskie, aż po kompleksowe oferty ubezpieczeniowe. O jakości oferowanych usług mogą świadczyć wystawiane przez klientów opinie. Szczególnie dobrze oceniana jest nasza lokalna, bytomska placówka: „(…) pracują tam ludzie z ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Zawsze mogę liczyć na fachową pomoc, doradztwo i uśmiech”. Bytomska Kasa Centrum to miejsce działające według idei wszystkich punktów SKOK, a człowiek traktowany jest podmiotowo, nigdy nie przedmiotowo.

S JAK SPORT I FINANSE

Choć z pozoru może się wydawać, że instytucjom z sektora finansowego daleko od wspierania sportowych aktywności, Kasa Centrum skutecznie obala ten stereotyp. Okres po pandemii pokazał to jeszcze wyraźniej. To właśnie SKOK w swoich spotach reklamowych i działaniach postawił na promowanie zdrowia, a także wskazał sport (w tym sporty ekstremalne) jako drogę powrotu na właściwe tory psychiczne i fizyczne. Walka z depresją była jednym z tematów wiodących, a Kasa Centrum głośno i otwarcie mówiła o chorobie, jej przebiegu, a także wyciągała pomocną dłoń do klientów i własnych pracowników. Od lat niezmiennie SKOK zaangażowany jest również w działalność klubów sportowych. Wspólna droga Kasy Centrum i Polonii Bytom trwa nieprzerwanie i sięga coraz dalej. To nie tylko wsparcie głównych dyscyplin bytomskiego sportu, ale także realna pomoc dla funkcjonowania m.in. Stowarzyszenia Kibiców. Nasz sponsor angażuje się także w aktywnie w promowanie i wspieranie rozwoju hokeja na lodzie na terenie naszego kraju, będąc partnerem największych wydarzeń sportowych (Mistrzostwa Świata U20 dywizji IB).

prepared by sid & kofa ice hockey freaks