Mariusz Puzio: Mamy w Bytomiu dobrą drużynę

02.09.2021

4 września wyjazdowym spotkaniem z MKS Cracovią rozpoczną ligowy sezon 2021/2022 hokeiści KH Polonii Bytom. O przygotowaniach do rozgrywek, zmianach kadrowych oraz o nowym formacie I ligi rozmawialiśmy ze szkoleniowcem niebiesko-czerwonych Mariuszem Puzio.

Już w najbliższą sobotę drużyna Polonii Bytom występująca w rozgrywkach I ligi/MHL, zainauguruje sezon 2021/2022. Jak wyglądały przygotowania zespołu do startu ligi?

Mariusz Puzio (Trener Polonii Bytom) – Drużyna przygotowywała się pięć razy w tygodniu na lodzie. Do tego doszły cztery sparingi. Jestem zadowolony. Mamy w Bytomiu dobrą drużynę. Mam tylko obawy o to, czy będziemy mogli we wszystkich meczach zagrać w pełnym składzie. Niektórzy nasi hokeiści pracują i jeżeli nie będzie im to kolidować z grą to powinno być dobrze.

Zostało wykonane tutaj trochę pracy. W każdym klubie tak jest, że trenerzy mają tam jakieś swoje problemy ze składem, treningami bo tak musi być. Mamy ostatni tydzień przed ligą. Drużyna jest już ustalona, wiem w jakim składzie będziemy grać. Także nic tylko trenować i dobrze zaprezentować się w lidze.

Drużyna rozegrała cztery spotkania przygotowawcze, pokonując po dwa razy KS Katowice Naprzód Janów 5:4 po karnych i 7:0 oraz UHT Sabers Oświęcim 5:1 i 10:1. Czy jest Trener zadowolony z postawy zawodników w tych pojedynkach?

Jestem zadowolony praktycznie z wszystkich czterech meczy. Wiadomo pierwszy sparing jeszcze nie mieliśmy optymalnego składu, były dziury w zestawieniu, które musiałem łatać. Ale jestem zadowolony z tego spotkania z Naprzodem, wygranego po karnych. Cały czas w nim prowadziliśmy. W końcówce co prawda rywale wyszli na 4-3, jednak podnieśliśmy się, doprowadziliśmy do remisu, a w karnych udało nam się ten mecz „przecisnąć” na naszą korzyść. Także widać, że jest potencjał. W trzech pozostałych pojedynkach z każdym kolejnym było lepiej. Nic tylko się cieszyć.

Poproszę Trenera o podanie informacji jacy zawodnicy ostatecznie zasilili Polonię przed startem nowego sezonu oraz o to, których hokeistów już nie zobaczymy w niebiesko-czerwonych barwach?

Z nowych zawodników jest: Rosjanin Walerij Polinin, pochodzący z Białorusi bracia Artur i Arciom Siańkiewicz, Michał Rybak, Oskar Rzekanowski, Wiktor Stacherski, Błażej Salamon oraz występujący już w poprzednim sezonie w Polonii Patryk Matusik. Drużyna się wzmocniła.

Odszedł Klaudiusz Cuber, który ma inne plany życiowe i nie będzie go w tym sezonie z nami. Poza tym zabraknie Pawła Klimanka i Szymona Petelickiego.

Kapitanem drużyny będzie Błażej Salamon, zastępcami kapitana Piotr Bajon i Bartłomiej Stępień.

Dużym wzmocnieniem drużyny z Pułaskiego będzie powrót Błażeja Salamona.

Jak najbardziej. Błażej to doświadczony, nasz najbardziej utytułowany zawodnik w zespole. Objął funkcję kapitana drużyny. Uważam, że mu się to należy. Jego doświadczenie i jego CV, to co zdobył. Od razu to pokazał, że potrafi zawładnąć szatnią i na lodzie również.

Sezon 2021/2022 będzie jak na I ligę dość długi. Rozpoczyna się na początku września, kończy w marcu. W tej chwili ma Trener do dyspozycji tylko sześciu defensorów. Czy w tej formacji klub dokona jeszcze jakichś wzmocnień?

Każdy trener byłby szczęśliwy, gdyby było więcej tych obrońców. Trzeba pamiętać, że jest to I liga, ale chciałbym mieć minimum ośmiu zawodników w tej formacji. Wiadomo w ekstralidze jest potrzebnych więcej obrońców niż ośmiu, ale na I ligę taka liczba by wystarczyła i byłaby rewelacja.

Czy w najbliższych rozgrywkach nadal będzie obowiązywała umowa o współpracy z klubem JKH GKS Jastrzębie?

Będziemy współpracować z Jastrzębiem. Jeśli ktoś będzie potrzebny do I ligi to sięgnę po chłopaków, oczywiście w porozumieniu z trenerem Róbertem Kaláberem. Natomiast w przypadku gdy będziemy mieli pełny skład, to nie będę w ogóle kontaktował się ze szkoleniowcem JKH GKS Jastrzębie, aby nam wypożyczył zawodników na mecze. Z kolei w Centralnej Lidze Juniorów będziemy się posiłkować graczami z SMS-u.

W lidze rywalizować będzie 14 zespołów. Które drużyny zdaniem Trenera będą najgroźniejszymi przeciwnikami Polonii, w obronie wywalczonego w poprzednim sezonie mistrzostwa I ligi?

Nie znamy jeszcze siły poszczególnych drużyn jakimi będą dysponować w sezonie. Można jednak przypuszczać, że trzeba się będzie liczyć z: Opolem, Sosnowcem, Sanokiem. Ciekawym zespołem może być Gdańsk, którego nie widzieliśmy w ubiegłym roku w I lidze. Wycofali się z ekstraligi i nie wiadomo jaki tam obecnie mają skład. Nie wiemy jaki poziom będzie prezentował ten zespół. Nasz pierwszy ligowy rywal – nieobliczalna Cracovia – tu również nie wiemy czego się spodziewać. Jest to ciekawy, niebezpieczny przeciwnik. W tym sezonie też Oświęcim się wzmocnił. Jestem przekonany, że MHL, czy I liga jakby jej nie nazwać, będzie w tym sezonie na wyższym poziomie niż była dotychczas.

Od tego sezonu wprowadzono po rozgrywkach regularnych fazę play-off, która spowoduje, że liga potrwa dłużej. To także uatrakcyjni rywalizację?

Bardzo pozytywnie jestem do tego nastawiony. Będzie więcej meczów. Oczywiście chciałbym, aby Polonia wygrała sezon zasadniczy, ponieważ ustawiamy się w nim do fazy play-off. Jak wiemy play-offy to już inna bajka. One o wszystkim rozstrzygną, kto zajmie poszczególne miejsca.

prepared by sid & kofa ice hockey freaks