Polonia bliżej Pucharu Polski!

14.11.2016

Trwa runda rewanżowa pierwszego etapu rozgrywek, po której nastąpi podział na grupę silniejszą i słabszą. W grupie silniejszej zagrają zespoły plasujące się na miejscach 1-6 po pierwszych dwóch rundach spotkań. Mimo że do zakończenia drugiej rundy pozostały jeszcze trzy kolejki, nic do końca nie jest przesądzone. Sytuacja w tabeli jest zagmatwana w związku z tym, że liczba drużyn występujących w lidze jest nieparzysta i na tą chwilę pięć z jedenastu zespołów rozegrało 18 spotkań a do końca mają do rozegrania jeszcze po dwa mecze, natomiast pozostałych sześć drużyn ma meczy 17 i zostały im do zagrania trzy kolejki. Polonia zajmuje czwartą lokatę i z liderem GKS Tychy, piątą Unią Oświęcim oraz nie liczącymi się już w walce o występy w pierwszej szóstce Nestą Toruń i SMS PZHL Sosnowiec ma rozegrane 18 meczy. W najlepszej sytuacji są Poloniści, którzy w 18 meczach zgromadzili 35 punktów strzelając 52 bramki i tracąc 45.
Aż 9 ze straconych goli padło podczas meczu w Bytomiu z Cracovią Kraków, gdzie Bytomianie boleśnie przekonali się jak niesprawiedliwy jest przepis zezwalający na grę zagranicznemu bramkarzowi tylko 50% czasu w sezonie. W zamierzeniu przepis ma promować polskich bramkarzy i w teorii jest słuszny, jednak 0:9 najlepiej oddaje jak bardzo dzięki niemu może być wypaczony wynik meczu, a w nim właśnie nie bronił nasz czeski bramkarz Filip Landsman.
Wracając do sytuacji w tabeli, tuż za Polonią plasuje się Unia Oświęcim, która ma sześć punktów straty do czwartego miejsca i w zanadrzu 20.11 spotkanie z Polonią w Bytomiu. Przyjmując najgorszy scenariusz, czyli przegraną Polonii w Jastrzębiu w piątek 18.11 oraz w niedzielę z Unią stosunkiem bramek gorszym niż wygrana Polonii w pierwszym meczu w Oświęcimiu 1:3, Poloniści będą zepchnięci przez Unitów na niższą lokatę niż zajmą oni sami, pod warunkiem że Unia wygra ostatni mecz z Orlikiem. Będąca w tej chwili na szóstym miejscu drużyna Orlika Opole, w przypadku wygranej pozostałych trzech meczy może awansować nawet na trzecie miejsce w tabeli, a tym samym Polonia będzie zepchnięta na piąte miejsce. Wszystko jest więc możliwe i zależy od postawy naszych hokeistów w dwóch ostatnich dla nich kolejkach, w przypadku dwóch zwycięstw z JKH GKS Jastrzębie w piątek i z Unią Oświęcim w niedzielę w Bytomiu zajmą na pewno conajmniej czwartą pozycję, w drugiej fazie sezonu zagrają w pierwszej szóstce oraz wystąpią w turnieju o Puchar Polski, który jest zwykle rozgrywany okolicy świąt Bożego Narodzenia.
KS Polonia Bytom triumfowała w rozgrywkach pucharowych (pod nazwą Puchar Sportu i PZHL) w latach 1983 oraz 1988 i 1989. W latach 2000 i 2002 zdobywcą Pucharu Polski w barwach… Unii Oświęcim był wychowanek i wieloletni zawodnik Polonii Mariusz Puzio, który zakończył karierę zawodniczą grając w Polonii w sezonie 2008/2009.
Przed następną rundą  zajęcie czwartej lokaty daje Polonistom cenne punkty i większą szansę na korzystne miejsce w tabeli przed fazą play-off, decydującej o zestawieniu par w walce o Mistrzostwo Polski w sezonie 2016/2017.

prepared by sid & kofa ice hockey freaks