Złotobrązowy weekend dla hokejowej Polonii

21.03.2022

To była emocjonująca sobota dla hokejowej BS Polonii Bytom na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów. Panie wywalczyły 11. tytuł Mistrzyń Polski, a Panowie zdobyli brązowy medal z Młodzieżowej Hokej Lidze, a to wszystko zwieńczyło sezon 2021/22.

Święto hokeja na lodzie w Bytomiu 19 marca rozpoczęło się od sukcesu Niebiesko-czerwonych hokeistów, którzy po raz drugi pokonali UKS Zagłębie Sosnowiec w rywalizacji o 3. miejsce MHL, a więc na ich szyjach zawisły brązowe krążki. Relacja z tego meczu dostępna jest tutaj.

Zwycięstwo podopiecznych trenera Mariusza Puzio okazało się być dobrym prognostykiem przed finałowym meczem Polskiej Ligi Hokeja Kobiet, kiedy to Bytomianki podejmowały GKS Stoczniowiec Gdańsk, który w pierwszym starciu pokonały na wyjeździe 5:2.

Atmosfera tuż przed rozpoczęciem meczu hokeistek była godna rangi meczu mistrzowskiego. Kibice wypełnili trybuny dawnej „stodoły” po brzegi, zajmując ponad 1500 krzesełek, a sama impreza cieszyła się takim zainteresowaniem, że dla niektórych najzwyczajniej zabrakło miejsc.

Sam przebieg meczu był bardzo wyrównany i nie obfitował w dużą liczbę bramek, a zawodniczki Stoczniowca pokazywały, że będą walczyć do końca, wygrywając pierwszą tercję 1:0. W drugiej, sygnał do ataku po stronie gospodyń swoim golem dała Alicja Mota, a za jej ciosem poszła Karolina Późniewska. GKS zdołał jednak wyrównać w 31. minucie.

Przez kolejne półtorej tercji nie zobaczyliśmy już w Bytomiu bramek, więc przy stanie 2:2 potrzebna była dogrywka. Dokładnie w 63 minucie i 29 sekundzie błąd formacji defensywnej Gdańszczanek bezlitośnie wykorzystała Ida Talanda, wstrzeliwując krążek do ich bramki. Był to złoty gol, na wagę złotego medalu Mistrzostw Polski Kobiet w Hokeju na Lodzie oraz 11. tytułu mistrzowskiego Polonii w historii.

BS Polonia Byt0m 3-2 GKS Stoczniowiec Gdańsk (0:1, 2:1, 0:0, dogrywka 1:0)
Bramki strzelały: Renata Tokarska, Tetiana Onyshchenko – Alicja Mota, Karolina Późniewska, Ida Talanda

W imieniu Polonistek i Polonistów, jako bohaterów tego wieczoru, bardzo dziękujemy kibicom za liczne przybycie i stworzenie niezapomnianego widowiska wraz z bytomskimi sportowcami.