Podsumowanie hokejowego 2023 roku! Przeżyjmy to jeszcze raz!

31.12.2023

Powiedzieć, że w 2023 wydarzyło się dużo w bytomskim hokeju – to jak nie powiedzieć nic. 12 Mistrzostwo Polski Kobiet, wicemistrzostwo 1. Ligi, zwycięstwo w Centralnej Lidze Juniorów, sukcesy naszej młodzieży, a także dużo zabawy, uśmiechu i trójsekcyjnej współpracy wszystkich sekcji Bytomskiego Sportu Polonii Bytom. Po tymi hasłami upłynął nam kończący się powoli 2023. I choć jesteśmy już gotowi napisać kolejne karty historii, przeżyjmy wspólnie raz jeszcze każdy z 12 miesięcy upływającego roku.

Rozdział I – STYCZEŃ: Pierwszy miesiąc roku dla zawodników i zawodniczek Polonii Bytom był niezwykle intensywny. To właśnie wtedy sezon rozgrywkowy zaczął coraz śmielej zbliżać się do kulminacyjnego etapu, czyli fazy PLAY OFF. To właśnie wtedy miały miejsce najbardziej emocjonujące dla kibiców starcia rundy zasadniczej – podejmowaliśmy u siebie Naprzód Janów czy Zagłębie Sosnowiec. Strefa Bajtla hulała w najlepsze, nie brakło również sukcesów młodzieży naszej Akademii na turniejach okolicznościowych – jak chociażby Turniej 3 Króli. Co najważniejsze, w wypełnionym po brzegi kalendarzu znalazł się czas na robienie dobra! Po raz kolejny trójsekcyjna Polonia Bytom włączyła się, tym razem w 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zorganizowane przez nas licytacje m.in. medalu naszych Mistrzyń oraz wzięcie udziału w WOŚPowej ślizgawce organizowanej na bytomskim lodowisku pozwoliło zasilić konto Orkiestry. Zakończmy to podsumowanie głośnym SIEMA!

Rozdział II – LUTY: Turniej Czterech Narodów z udziałem Reprezentacji Polski Juniorów U18 czy fotel lidera 1. Ligi w sezonie zasadniczym – tak właśnie wspominamy początek lutego. To właśnie wtedy udało się podsumować, jaką kwotą trójsekcyjnie wsparliśmy wraz z piłkarzami i koszykarzami WOŚP – dzięki naszym kibicom aż 5245,50 zł trafiło do Orkiestry. Każda niedziela oznaczała dla mieszkańców miasta jedno – nauka jazdy z Polonią pod okiem trenera Kapicy. Decyzją naszych fanów MVP sezonu zasadniczego został wybrany Arkadiusz Karasiński, a koniec miesiąca stał się początkiem odliczania do pierwszego starcia fazy PLAY-OFF, podczas której na naszej drodze miało stanąć MMKS Podhale Nowy Targ. Znalazło się również miejsce na inne aktywności: trójsekcyjnie wzięliśmy udział w Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w którym podczas biegu rekreacyjnego to silna hokejowa reprezentacja stanęła na podium.

Rozdział III – MARZEC: Marzec rozpoczęliśmy z wysokiego „C” – już 1 dnia miesiąca czekało nas starcie w ramach PLAY-OFF. Zaliczając lekki falstart musieliśmy uznać wyższość hokeistów z Podhala, jednak przeniesienie rozgrywek na własną tafle sprawiło, że to niebiesko-czerwoni zameldowali się w półfinale sezonu 2022/2023. W marcu mogliście spotkać nas w niespotykanych miejscach – zawodnicy i zawodniczki wyszli do mieszkańców miasta Bytomia z biletami i zaproszeniami na najważniejsze mecze sezonu obu drużyn. Akcja poskutkowała bardzo dobrą frekwencją! Ilość kibiców na trybunach lodowiska oraz ich doping poprowadziły hokeistów do finału, w którym niestety musieli zadowolić się srebrem – złoto powędrowało do Niedźwiadków z Sanoka. To nie był jednak koniec marcowych emocji, a dopiero ich preludium. Po bardzo emocjonującym mecz, wypełnionej hali i hattricku Wiktorii Dziwok niebiesko-czerwone hokeistki po raz 12 sięgnęły po Mistrzostwo Polski, pokonując po raz kolejny w finale gdańszczanki. W trakcie trwania rozgrywek można było nas znaleźć m.in. na dniach otwartych Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. Zawodnicy Akademii Hokejowej także nie próżnowali – zaliczyli turnieje zagraniczne (m.in w Roznovej pod Rodhastem czy w Opolu) oraz krajowe (Czerkawski Cup, a najstarsza młodzież stanęła w szranki ze swoimi rówieśnikami w ramach Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski Juniorów. Polonia po bardzo dobrej grze w swojej grupie, docelowo w finale obroniła Mistrzowski Tytuł z ubiegłego roku. Nie zapominamy o sukcesach Żaków Starszych – to oni zdobyli brązowy medal nieoficjalnych Mistrzostw Polski, pokonując 6-2 MKS Cracovię.

 

Rozdział IV – KWIECIEŃ: Spring Hockey Cup rozpoczął 4 miesiąc roku na bytomskim Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów. Psikusy na Prima Aprilis dały nadzieję naszym kibicom na powrót Mariusza Puzio na lód – na całe szczęście dla nas postanowił pozostać w roli trenera niebiesko-czerwonych. Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku szkolnego zapoczątkował wzmożone zainteresowanie dołączeniem do klas sportowych o profilu Hokej Na Lodzie – zarówno w klasach szkoły podstawowej, jak i w liceum. Mocna kampania naborowa, którą wspomagali nasi doświadczeni zawodnicy i zawodniczki, a równocześnie absolwenci klas sportowych, spowodowała w późniejszym etapie napływ kolejnych młodych, zdolnych hokeistów i hokeistek do Bytomia. Krótko po świętach Wielkanocy 3 bytomskich zawodników znalazło się w szeregu powołanych na WCOUH – World Cup of University Hockey. Młodzi hokeiści nadal walczyli na przeróżnych turniejach – czy to w ramach Ligi Karpackiej czy międzynarodowych potyczkach sportowych dla najmłodszych. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów Polonii odbyły się testy sprawnościowe do klas sportowych. Wraz z końcem miesiąca napłynęła do nas niezwykła wiadomość: Reprezentacja Polski Kobiet, w której silnym trzonem są zawodniczki niebiesko-czerwonych, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata dywizji IB.

Rozdział V – MAJ: Jak maj, to 15 edycja Rodzinnego Biegu Konstytucji 3 Maja! Tam również nie mogło zabraknąć reprezentantów bytomskiego hokeja, których bardzo silną ekipą wspierali najmłodsi zawodnicy Akademii Hokejowej Polonii Bytom, a także ich rodzice! W maju czekało naszych podopiecznych kolejne ciężkie starcie – tym razem z arkuszami maturalnymi. Jak można było przypuszczać, poradzili sobie jak na lodzie – wyśmienicie. Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów odwiedziła grupa przedszkolaków, którzy od doświadczonych hokeistów, trenerów, a także dyrektora sportowego mogli poznać tajemnice tego miejsca, zasady gry oraz ciekawostki i opowieści dotyczące historii bytomskiego hokeja. Maj był miesiącem przełomowym dla hokeja w Polsce – to właśnie wtedy, po 20 latach, Hokejowa Reprezentacja Polski wróciła do Elity, na najwyższy możliwy szczebel rozgrywkowy. Choć zakończyliśmy sezon sportowy nie potrafiliśmy rozstać się ze Strefą Bajtla. Postanowiliśmy przenieść ją do C.H Plejada, gdzie w wybrane soboty od maja do sierpnia najmniejsi fani mogli spotkać naszych zawodników i zawodniczki. Lew Olimpiok został wybrany hokejową maskotką i pierwszy raz w historii przyszło mu założyć na swoje wielkie łapy łyżwy. Nauka jazdy na łyżwach zamieniła się w naukę jazdy na rolkach, na Stadionie Śląskim Marszałek Województwa nagrodził wyróżniających się sportowców, wśród których znaleźli się nasi reprezentanci, a wraz z końcem miesiąca poświęciliśmy uwagę naszym mamom – w końcu to ich czas!

Rozdział VI – CZERWIEC: Czerwiec, czyli Dzień Dziecka. Wspólnie celebrowaliśmy ten dzień z Miastem Bytom oraz piłkarzami bytomskiej Polonii w Parku im. Franciszka Kachla, żeby później nasz wysłannik, Lew Olimpiok odwiedził najmłodszych członków Akademii na ich treningach. Ciepła pogoda za oknem i zakończenie roku szkolnego oraz sportowego zaprowadziła nas wszystkich na ulicę Olimpijską 2, gdzie wspólnie z młodymi piłkarzami świętowaliśmy kolejny udany sezon. Ponad 600 podopiecznych Akademii Polonii Bytom spędziło wraz z rodzinami magiczny czas wspólnie bawiąc się, szalejąc i tańcząc – my nagrodziliśmy każdego z nich pamiątkowymi dyplomami, a także wyróżniliśmy tych, którzy w życie naszego klubu angażowali się najmocniej. Drużyna Polonii Bytom wzięła udział w Mistrzostwach Polski w Hokeju na Rolkach, które miały miejsce w Cieszynie, a tym razem, ostatnie dni szóstego miesiąca należały do tatusiów!

Rozdział VII – LIPIEC: Chociaż letnie wakacje rozhulały się na dobre, nie mogliśmy zrezygnować z tego, żeby nadal szlifować hokejowe umiejętności. Kiedy seniorzy odpoczywali, młodzież miała szansę na zdobycie nowych umiejętności na Hokejowych Wakacjach, czyli cyklu zajęć, które poprowadził trener Dybaś. Rolki po raz kolejny zastąpiły nam łyżwy, a spora reprezentacja bytomskich zawodników udała się na Mistrzostwa Europy w Hokeju na Rolkach w belgijskim Charleroi. I choć Reprezentacja Polski wróciła do kraju bez medali – występy i statystyki indywidualne naszych zawodników mogły cieszyć oko! Powoli, wraz końcem miesiąca, ostatecznie dopinany był skład bytomskiej Polonii na sezon 2023/2024, a jak wiadomo – czekało nas kilka zmian, o czym za moment.

Rozdział VIII – SIERPIEŃ: Rozpoczynając miesiąc z przytupem, poinformowaliśmy o naborach do naszej Akademii Hokejowej. Z przytupem miesiąc rozpoczął także Polski Związek Hokeja na Lodzie publikując terminarz rozgrywek na sezon 2023/2024. Nie brakło roszad w klubach zgłoszonych do 1. Ligi, poznaliśmy naszych rywali w walce o złoto. Ale nie można przystąpić do walki bez zawodników. W 2 tygodniu sierpnia nasze social media opanowały informacje dotyczące kontraktowanych zawodników. Kilka nowych nazwisk, kilku wyjadaczy, których dobrze znamy, kilka pożegnań – tak wyglądał nasz sierpień. Duże zmiany czekały również hokejową drużynę żeńską. Trzon zespołu „seniorek” w sezonie zasadniczym miał stanowić podporę zespołu występującego w lidze EWHL, a stery w polskiej lidze przejęła „młoda krew”, która, jak się później okazało, w żadnym meczu tanio skóry nie sprzedała! Wróciliśmy do treningów na lodzie, rozegraliśmy starcia kontrolne z ligowymi rywalami – JKH GKS II Jastrzębie oraz UTH Sabres Oświęcim (które wygraliśmy!) . Do ligi została zgłoszona drużyna SMS Bytom, złożona z podopiecznych Akademii Hokejowej, dla których było to pierwsze zderzenie z takimi rozgrywkami.

Rozdział IX – WRZESIEŃ: To, co tygrysy lubią najbardziej, czyli początek sezony 2023/2024! Drugi weekend września przywitał bytomskich kibiców dwoma meczami domowymi, na inaugurację tegorocznych rozgrywek. Strefa Bajtla organizowana z Magiczną Krainą wróciła na swoje prawowite miejsce, a drużyna szła jak burza przez wszystkie rozgrywane spotkania. Wrzesień był dla nas wyjątkowy również ze względu na wydarzenie, jakie miało miejsce na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów. Na bytomskiej tafli tym razem zmierzyła się Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich i Przyjaciele TVN24, którzy zagrali w szczytnym celu – środki uzbierane podczas tego eventu trafiły do małego bytomianina, Dominika Makowskiego, w celu wsparcia jego leczenia. Podczas trwania meczu nie brakowało niebiesko-czerwonych akcentów, a atmosfera panująca na trybunach przez długi czas unosiła się w powietrzu, niosąc do zwycięstw również naszych zawodników i zawodniczki. W 9 miesiącu roku 2023 powróciła również nauka jazdy na łyżwach, a wszyscy stęsknieni zimowych wrażeń mogli wyszaleć się na tafli szlifując swoje umiejętności.

Rozdział X – PAŹDZIERNIK: W październiku rozgrywki nabierały tempa, Polonia nieustępliwie kroczyła po kolejne zwycięstwa. W czasie spotkań domowych atmosferę uświetniały konkursy w przerwach, których sponsorem jest do dziś firma Senactive. Wychodząc z własnego podwórka nie sposób nie wspomnieć o powołaniu Amadeusza Tyńskiego do Kadry Narodowej U16, co było wielkim sukcesem, zarówno klubu, jak i zawodnika! I choć wydawałoby się, że w 1. Lidze nic nas już nie zaskoczy – zdecydowanie zaskoczyło. Dokładnie 20 października odbył się pierwszy w historii mecz derbowy pomiędzy dwoma bytomskimi drużynami: BS Polonia Bytom i SMS Bytom. Choć los sprzyjał tym pierwszym, całość starcia odbyła się w dobrej atmosferze, po które nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Bo w końcu jesteśmy jedną rodziną (nie tylko na zdjęciach, chociaż są i tacy, którzy w to wątpili). Młode zawodniczki SMS Polonii Bytom coraz śmielej poczynały sobie w TLHK, zaskakując niejednokrotnie wszystkich i stając się czarnym koniem rozgrywek. 

Rozdział XI – LISTOPAD: Z melancholią wchodząc w listopad, odwiedziliśmy miejsce spoczynku wybitnego trenera, olimpijczyka i Reprezentanta Polski – Emila Nikodemowicza. Hokej pojawił się również na meczu piłkarzy bytomskiej Polonii, gdzie podczas starcia z ZKS Olimpią Elbląg nasi zawodnicy nie tylko kibicowali swoim kolegom, ale również rozdawali bilety na swoje weekendowe starcia. A jak listopada, to MOVEMBER! Zapuszczanie wąsa w celu promowania profilaktyki przeciwnowotworowej oraz badań genetycznych to już tradycja dla naszych zawodników. Tym razem na efekty czekaliśmy do samego końca miesiąca, a bujnym wąsem pochwalił się m.in kapitan Piotr Bajon, czy najskuteczniejszy snajper zespołu, Devin Panzeca. Delegacja trójsekcyjnej Polonii uczestniczyła również w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości. Po raz kolejny okazało się, że bardzo mocno wspierają nas przedszkolaki z bytomskich placówek, które z chęcią skorzystały z darmowych biletów w ramach akcji „Mamo, tato – zabierz mnie na mecz!”. Listopad zakończyliśmy ostatnim ligowym meczem o punkty, kończąc tą część sezonu na fotelu lidera. 

Rozdział XII – GRUDZIEŃ: Grudzień rozpoczęliśmy dwoma starciami kontrolnymi z Kadrą Narodową U20, jednak większość naszych działań, tym razem również pozasportowych, była skupiona wokół wyjątkowej magii tego okresu. Nasz Lew Olimpiok udał się na Bytomski Jarmark Świąteczny, my zorganizowaliśmy Turniej Barbórkowy dla roczników U16 i U14, a nasza młodzież zaliczyła udany występ w Czerkawski Cup, zakończony awansem do finałów, które odbędą się w połowie kwietnia. Nie zapomnieliśmy o Mikołajkach, wspólnie bawiąc się z najmłodszymi hokeistami i ich najbliższymi na wspólnej ślizgawce z muzyką i prezentami. Mikołaja i Lwa, a także młodych adeptów hokeja można było spotkać również na otwarciu lodowiska plenerowego w Parku im. Franciszka Kachla. Bytomscy juniorzy i juniorki po raz kolejny znaleźli się wśród powołanych do Kadr Narodowych U18. Do sprzedaży trafiły świetne kalendarze na rok 2024, a my chcąc zakończyć rok, tak jak go zaczęliśmy, czyli ROBIĄC DOBRO – trójsekcyjnie, wraz z zawodnikami, zarządem i pracownikami biura, wspólnie wzięliśmy udział w finałowym weekendzie Szlachetnej Paczki.

Co czeka nas w przyszłym roku? Czas pokaże. Ale wiemy jedno – jeśli nadal będą z nami wierni kibice, hojni sponsorzy, świetni zawodnicy i zawodniczki, a także wszyscy Ci ludzie, którzy razem z nami tworzyli wydarzenia roku 2023 – będzie dobrze! Zmotywowani jak zawsze, gotowi jak nigdy wcześniej z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie 2024 do naszego niebiesko-czerwonego klubu!

prepared by sid & kofa ice hockey freaks