Panowie na wyjeździe. Panie u siebie. Komplet punktów bytomskich drużyn hokejowych.

20.11.2023

Udany weekend za hokeistami i hokeistkami bytomskiej Polonii. Zarówno drużynie żeńskiej, jak i męskiej, przerwa od gry spowodowana zgrupowaniami kadr narodowych, nie zaszkodziła. Zespoły prowadzone przez trenera Puzio oraz Jędrzejczyka w ubiegły weekend zainkasowały komplet punktów umacniając swoje pozycje w ligowych tabelach.

SOBOTA 18.11

Hokeiści trenera Puzio od wysokiego „C” zaczęli powrót do ligowych rozgrywek. Ich przeciwnikiem w sobotnim starciu był Naprzód Janów, który w ligowej tabli przed weekendem znajdował się tuż za podium. Ponad 8 minut kibice zgromadzeni na lodowisku Jantor czekali na otwarcie wyniku spotkania. Niestety, miejscowych fanów hokeja na lodzie nie ucieszył fakt, że to niebiesko-czerwoni wyszli na prowadzenie jako pierwsi. Po niespełna 16 minutach było już 0:2, jednak nie podłamało to graczy z Janowa, którzy przed końcem tercji złapali kontakt. Trzecie trafienie w wykonaniu Polonii padło dopiero w połowie 2 tercji spotkania, za sprawą efektownej akcji zakończonej strzałem Igora Augustyniaka.

Od połowy czasu jedyne, co można było zobaczy po obu stronach, to… kary. Na odważnych ruch przed końcem starcia zdecydował się trener gospodarzy, ściągając z bramki swojego golkipera na rzecz dodatkowego zawodnika w polu gry. Pusta bramka stała się natomiast idealną okazją dla Polonii, która za sprawą Devina Panzeki podwyższyła swoje prowadzeniem, tym samym ustalając wynik derbowego starcia z Naprzodem Janów.

Naprzód Janów Katowice – BS Polonia Bytom 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

0:1 Devin Panzeca – Aleksander Bodora, Piotr Bajon (8:45)
0:2 Marcin Kuzak – Oskar Bąk, Mikołaj Kociszewski (15:46)
1:2 Oliwier Ksiondz – Karol Moś (17:14)
1:3 Igor Augustyniak – Piotr Bajon, Szymon Gurzyński (29:23)
1:4 Devin Panzeca – Igor Augustyniak (59:58)

Naprzód Janów Katowice: Saroka – Chodor(2min), Kania; Musioł, Moś, Ksiondz – Kruszyński, Sitnik; Kaczyński, Kazlouski, Gruca – Szlomski, Schmidt; Sanoka Y, Ustynov, Wojsław.
Trener: Witali Grajewski

BS Polonia Bytom: Kołodziej – Bodora, Bąk(2min); Bajon(2min), Augustyniak, Panzeca – Proczek, Gurzyński(2min); Kasprzyk, Sadowski – Stępień; Mularczyk, Zaid, Kociszewski – Kasianchuk(2min), Kuzak(2min), Laptinov.
Trener: Mariusz Puzio

TLHK:

Zwycięstwem, choć nie bez problemów, zakończyło się również starcie bytomskich hokeistek. Bytomianki w sobotni poranek podejmowały na własnej tafli tyskie Atomówki. Spotkanie obu drużyn nie zaczęło się po myśli gospodarzy. Atomówki po 8 minutach wyszły na prowadzenie, a niemoc i brak skuteczności w szeregach niebiesko-czerwonych nie pozwoliła w pierwszej tercji na odrobienie strat. Idealne wejście w drugą odsłonę spotkania zaliczyła Karolina Gawandtka, która z bliskiej odległości oddała strzał, nie dając szans tyskiej golkiperce. Na dobre rozszalał się bytomski atak, a na prowadzenie wyprowadziła Polonię Milena Piasecka.

Niestety, drużyna przyjezdnych nie odpuszczała, a do wyrównania w tym zaciętym meczu doprowadziła Anna Pezda. Koniec II tercji należał jednak do Polonii. Najpierw golem z okolic niebieskiej popisała się Julia Nowak, a 4 trafienie, na minutę przed przerwą należało do kapitan Leny Zięby. Tyszankom udało się złapać kontakt po rozpoczęciu ostatnich 20 minut gry. Polonia odskoczyła na 5:3 za sprawą Leny Zięby, jednak 5 minut potrzebowała Oliwia Garbocz, żeby ponownie zmniejszyć dystans dzielący oba zespoły. Podopieczne trenera Jędrzejczyka zmobilizowały się i kolejne 2 trafienia zostały dopisane do tablicy wyników: tym razem trafiały Natalia Kozłowska i ponownie Gawandtka. Zmiana w bytomskiej bramce sprzyjała gościom – tyszanki doprowadziły do wyniku 7:6, jednak zabrakło im czasu na wyrównanie. Bytomianki wyszły z tego starcia zwycięsko, inkasując 3 punkt.

SMS Polonia Bytom: Hudziak (od 56:46 Poziemba) – Nowak, Składny; Gawandtka, Zięba, Sencerz – Matunin(2min), Chorzępa; Isztok, Firek, Piasecka – Kozłowska, Szlachtowska, Walczuch.
Trener: Dariusz Jędrzejczyk

SKKH Atomówki Tychy: Harańczyk – Garbocz, Henszel(2min); Pezda(2min), Górska, Dziedzioch – Kędra, Rduch; Ułasewicz, Szymura, Chrobaszczyk – Rakoczy, Olbrych, Kopala.
Trener: Tomasz Cichoń

NIEDZIELA 19.11

Niedzielny wyjazd bytomskich hokeistów również należał do tych „bliższych” – tym razem przyszło im skrzyżować kije z zespołem MOSM Tychy, prowadzonym przez dobrze znanego w obu klubach byłego hokeistę, Michała Belicę. W obsadzie bramki niebiesko-czerwonych na to starcie nastąpiła zmiana, a Mateusza Kołodzieja zastąpił występujący na codzień w SMS Bytom Matsvei Kuzniatsou.

Choć Polonia do tyskiego miasta jechała w roli faworyta, to gospodarze otworzyli wynik tego meczu. Już 3 minuty po pierwszym rzuceniu krążka na taflę Ihnat Kashalevich wyprowadził MOSM na prowadzenie. Pokrywające się minuty karne dwóch tyskich graczy sprawiły, że okres gry w przewadze najskuteczniej wykorzystał Michał Proczek. doprowadzając do wyrównania w drugiej tercji. Emocje zaczęły górować nad grą, a efektem tego była kara meczu dla Karola Sobeckiego za niesportowe zachowanie. Spora ilość miejsca na lodzie, która była wynikiem odesłania do boksu kar Ratajczaka i Augustyniaka pozwoliła niebiesko-czerwonym na pierwsze w tym meczu wyjście na prowadzenie.

Ostatnia tercja mogła wiele rozstrzygnąć w tym starciu, którego wynik nadal był „na styku”. Po 3 minutach Szymon Gurzyński wykorzystał podanie Kociszewskiego, a 10 minut przed końcem meczu Devin Panzeca podwyższył prowadzenie gości. Jakub Janik zdobytą bramką na 2:5 dał nadzieję na zmianę rezultatu swoim kolegom, jednak ich zapał ostudził niezawodny Augustyniak, pakując krążek do tyskiej siatki.

MOSM Tychy – BS Polonia Bytom 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)

1:0 Ihnat Kashalevich – Jakub Skrzypski, Nikodem Wróblewski (3:35)
1:1 Michał Proczek – Michał Sadowski, Dominik Kasprzyk (26:40)
1:2 Oskar Bąk – Aleksander Bodora (31:49)
1:3 Szymon Gurzyński – Mikołaj Kociszewski (43:10)
1:4 Devin Panzeca – Piotr Bajon (50:28)
2:4 Jakub Janik (51:34)
2:5 Igor Augustyniak – Piotr Bajon, Jan Stępień (55:16)

MOSM Tychy: Blach – Słomian, Kastsechka(2min); Bukowski, Ubowski, Mużelak – Wilczok, Augustyniak(2min); Rusovich, Figiel, Petrazhytski – Sobecki(25min), Kashalevich; Langner, Ratajczak(6min), Wróblewski – Barouski(2min), Grzegorczyk; Skrzypski, Janik, Majchrzak(2min).
Trener: Michał Belica

BS Polonia Bytom: Kuzniatsou – Bodora(2min), Bąk(4min); Bajon, Augustyniak(2min), Panzeca – Proczek, Gurzyński(2min); Kasprzyk, Sadowski – Stępień; Mularczyk(2min), Zaid(2min), Kociszewski – Kasianchuk, Kuzak, Laptinov.