Sinusoida wyników. Żeńska drużyna SMS Polonia Bytom z porażką i zwycięstwem.

25.09.2023

Na brak emocji nie mogą narzekać młode hokeistki SMS Polonii Bytom, występujące w sezonie zasadniczym w lidze TLHK. 13 września po raz kolejny w tegorocznych rozgrywkach posmakowały goryczy porażki przegrywając na wyjeździe z UKHK Unią Oświęcim 4:2, żeby w ubiegły weekend świętować po raz kolejny ligowe zwycięstwo! Tym razem młoda Polonia górowała nad zespołem UKH Białe Jastrzębie.

ŚRODA 13.09

Pierwszy występ na wypożyczeniu obejmującym sezon zasadniczy zanotowały Ida Talanda i Vanessa Patla, które na ten czas rozgrywek występować będą w barwach Oświęcimia. Bytomianki występujące pod szyldem SMS Bytom wyjazdowe starcie z Unią rozpoczęły z wysokiego „C”. W 7 minucie wynik otworzyła Anna Sencerz, która wykorzystała podanie od Leny Zięby. Zawodniczkom udało się wybronić czas gry w osłabieniu po faulu Kasi Składny, niestety 2 sekundy po jej powrocie na taflę Alicja Hudziak musiała skapitulować po strzale doświadczonej Joanny Strzeleckiej. Wynik 1:1, który zakończył pierwszą odsłonę spotkania nie zadowalał żadnej ze stron. Sprawy w swoje ręce wzięła Mileną Piasecka, która wyprowadziła Polonię na prowadzenie w 21 minucie meczu.

W połowie spotkania dobrze spisującą się w bytomskiej bramce Alicję Hudziak zastąpiła Wiktoria Poziemba, a tercja nr 2 zakończyła się pozytywnie dla niebiesko-czerwonych, które były na prowadzeniu. W 41 minucie wyrównującego gola dla unitek zdobyła Katarzyna Zaborska. Kolejne kilka minut na lodowisku w Oświęcimiu to festiwal kar po obu stronach barykady. Ida Talanda, Sandra Piotrowska i Ada Wawrzyk, a także Natalia Kozłowska, Milena Piasecka, Katarzyna Gapińska i Karolina Gawandtka – to zawodniczki drużyn gospodarzy i gości, które musiały karne minuty odsiedzieć w boksie. Na nieszczęście Polonii, skuteczność Unii okazała się na wyższym poziomie – 18 sekund po nałożeniu 2 minut kary na Karolinę Gawandtkę Anna Kot wyprowadziła Unię Oświęcim na prowadzenie. Na 3 minuty przed końcem wynik poprawiła po raz kolejny Strzelecka, tym samym zdobywając ostatniego gola w tym starciu. Bytomianki, choć oddały 11 strzałów więcej okazały się mniej skuteczne i musiały uznać wyższość drużyny z Małopolski.

UKHK Unia Oświęcim – SMS Polonia Bytom 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

0:1 Anna Sencerz – Lena Zięba (07:05)
1:1 Joanna Strzelecka – Anna Zaborska, Anna Kot (15:52)
1:2 Milena Piasecka – Nikola Sztok, Amelia Firek (21:21)
2:2 Katarzyna Zaborska (41:34)
3:2 Anna Kot – Joanna Strzelecka (55:28)
4:2 Joanna Strzelecka – Anna Kot, Vanessa Patla (57:01)

UKHK Unia Oświęcim: Anna Pieczyk – Piankrat(2min), Langner; Zaborska, Strzelecka, Piotrowska(2min) – Kot(4min), Wawrzyk(2min); Makuch, Zaborska, Miłoń – Patla(2min), Chałupka; Matyszkiewicz, Talanda(4min), Januszyk – Walkowicz, Langner M; Smółkowska, Babiuch, Olearczyk.
Trener: Wojciech Stachura

SMS Polonia Bytom: Hudziak (od 31:00 Poziemba) – Gapińska(2min), Składny(2min); Zięba, Gawandtka(2min), Walczuch – Chorzępa, Nowak; Firek, Kozłowska(2min), Piasecka(2min) – Sztok, Szlachtowska, Sencerz, Gutowska.
Trener: Dariusz Jędrzejczyk

SOBOTA 23.09

Zupełnie inaczej potoczyło się spotkanie bytomianek z powracającymi do rozgrywek w sezonie 2023/2024 UKH Białe Jastrzębie. Półtorej minuty potrzebowała Nikola Isztok, żeby „poczęstować” celnym strzałem bramkarkę Jastrzębia. Dwie kary nałożone kolejno na drużynę gości nie pomogły im w odwróceniu losów spotkania. Na 2 minuty przed sygnalizacją zakończenia tej odsłony spotkania prowadzenie bytomianek podwyższyła Milena Szlachtowska, wykorzystując zagranie Agaty Matunin. Niebezpiecznie zrobiło się w połowie tercji nr 2, kiedy za sprawą Emmy Gilgi drużyna Białych zdobyła gola kontaktowego. Zupełnie jak w meczu z Unią, trener Jędrzejczyk w połowie spotkania zdecydował się na zmianę między bytomskimi słupkami – Wiktoria Poziemba została zastąpiona przez Natalię Wójcik.

5 minut przed końcem drugiej odsłony spotkania ponownie to niebiesko-czerwona młodzież odskoczyła gościom, zdobywając gola nr 3. Niestety, faul Agaty Matunin spowodował podyktowanie rzutu karnego dla podopiecznych trenera Kozyry, którego wykorzystała pewnym strzałem Viktoria Urbaś. Kolejny gol zdobyty przez gości zmotywował SMS Polonię. Zawodniczki poukładały swoją grę i do końca spotkania to one „rozdawały karty”. Najpierw prowadzenie bytomianek umocniła Mileną Piasecka, później okres gry w liczebnej przewadze wykorzystała Amelia Firek, a kropkę nad „i” postawiła Milena Szlachtowska, zdobywczyni hattricka w sobotnim meczu ligowym. Bilans strzałów również może robić wrażenie – Polonia oddała ich aż 69, przy jedynie 12 oddanych przez drużynę UKH Białe Jastrzębie. Na ten moment najskuteczniejszą zawodniczką niebiesko-czerwonych jest Milena Piasecka, która po 4 meczach ma na koncie 8 bramek i 2 asysty, co daje łącznie 10 punktów.

SMS Polonia Bytom – UKH Białe Jastrzębie 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)

1:0 Nikola Isztok – Milena Piasecka (01:50)
2:0 Milena Szlachtowska – Agata Matunin (17:48)
2:1 Emma Gilga – Dominika Szymik (27:00)
3:1 Milena Szlachtowska – Julia Jana (34:58)
3:2 Viktoria Urbaś (36:38)
4:2 Milena Piasecka – Amelia Firek (38:12)
5:2 Amelia Firek – Milena Piasecka (54:03)
6:2 Milena Szlachtowska – Marta Gutowska, Katarzyna Składny (59:02)

SMS Polonia Bytom: Poziemba (od 30:00 Wójcik) – Gapińska(2min), Składny(2min); Zięba, Gawandtka, Matunin – Chorzępa, Jana; Firek, Kozłowska(2min), Piasecka – Nowak, Szlachtowska; Sencerz(2min), Gutowska, Sztok.

UKH Białe Jastrzębie: Chodak – Cywoniuk(4min), Dębowska; Szymik(2min), Gilga, Kolorz – Marchewka(2min), Metlak(2min); Pocheć, Urbaś, Głąbica – Prokopiuk(2min), Prószyńska; Liedienova, Grech, Suchecka.
Trener: Marek Kozyra