Widzę niebieski i czerwony, więc myślę Polonia. Widzę „M”, więc zjem – poznaj naszego sponsora: CMD Stanisław Czesak.

28.04.2023

W każdym z miast, tych mniejszych i tych większych, są elementy krajobrazu czy infrastruktury, bez których ich sobie nie wyobrażamy. No bo jak miałaby wyglądać Warszawa bez syrenki czy Pałacu Kultury? Jak wyglądałaby Gdynia bez „Daru Pomorza” w porcie? Jak wyglądałby Poznań bez koziołków zegarowych? Nie wspominając o wielkich miastach na całym świecie? Barcelona i kojarzona z nią La Rambla, Londyn nad którym góruje Big Ben, czy przepiękny Grande Canale w Wenecji. Te wszystkie zapierające dech w piersiach budowle i miejsca są nierozerwanie kojarzone z konkretnymi miastami na mapie.

Oprócz niewątpliwie historycznych monumentów są także miejsca, bez których dane miasto nie byłoby takie samo – a przynajmniej dla jego mieszkańców! I choć dla ludzi z zewnątrz te punkty spotkań lokalnej społeczności nie mają dużej wartości, to dla tej części, która zamieszkuje konkretny obszar – są niezwykle ważne. Także i Bytom posiada swoje perełki, bez których trudno nam wyobrazić sobie jego kształt. Poza Operą, Elektrociepłownią, Lodowiskiem, Amfiteatrem w Parku Kachla czy budynkiem Sądu, są też inne elementy bytomskiego krajobrazu, nierozerwalnie z nim kojarzone. I tak dla wielu osób zamieszkujących Bytom trudno było go sobie wyobrazić bez świecącej litery „M” na Karbiu.

Przez fatalny stan budynku spowodowany szkodami górniczymi mieszkańcy miast musieli pożegnać się z filią znanego fast foodu przy ul. Konstytucji. Około 4 lat fani McDonald’s musieli zaczekać na powrót – było warto, bo nastąpił on w niezwykłym stylu. Po przeciwnej stronie w zaledwie kilka miesięcy postawiono nowy budynek, zawierający możliwość zakupu drive-through oraz plac zabaw dla dzieci. Lata doświadczenia na rynku naszego sponsora i zarazem franczyzobiorcy, CMD Stanisław Czesak, pozwoliły na powrót tego kultowego miejsca na mapę miasta. No bo w końcu widzę niebieski i czerwony, więc myślę Polonia. Widzę „M” więc zjem!

C JAK CIEKAWOSTKI Z HISTORII

Początki korporacji McDonald’s sięgają roku 1955, kiedy to na wzór funkcjonowania restauracji duetu braci Richard&McDonald zaczęto sprzedawać licencję. Co ciekawe, po pierwszych 12 latach McDonald’s stał się firmą, która jako jedyna zaopatrywała w swoje burgery amerykańskich sportowców na Igryskach Olimpijskich w Grenoble. Historia najpopularniejszej sieci fast food w Polsce trwa krócej niż ta światowa. W 1992 roku Polacy doczekali się pierwszej restauracji, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. W ciągu kilkunastu godzin to miejsce odwiedziło ponad 45 tysięcy osób. Z wynikiem 12 304 osób mieszkańcy naszego kraju ustanowili rekord w ilości transakcji w dniu otwarcia. Polska nie próżnowała – w 2002 roku powstał oddział fundacji Ronalda McDonalda, której pierwszą inicjatywą w naszym kraju była budowa i wyposażenie Dziennej Kliniki Hematologii i Onkologii. Na dzień dzisiejszy w Polsce istnieje ponad 500 restauracji znanej sieci.

M JAK MENU

Menu choć standardowo, takie samo jak w innych restauracjach sieci, zmienia się w zależności od sezonu. I choć często słychać głosy potępiające jedzenie w fast foodach, sami przyznajcie – czy znacie kogoś, kto nigdy nie zjadł niczego w McDonald’s? My nie znamy! Menu restauracji jest tak zróżnicowane, że nawet najbardziej wybredni smakosza tego typu posiłków znajdą coś dla siebie. Od burgerów wypełnionych soczystym mięsem, przez lody i lemoniady idealne na upalne, letnie dni, aż po klasyki, do których z pewnością zaliczają się kultowego kurczaki i frytki. To wszystko znajdziecie u naszego sponsora – gwarantowana świeżość, niesamowity smak i ekspresowe wydanie posiłku. Dodatkowo – w menu na przestrzeni lat można zauważyć pozytywną zmianę. W końcu do właśnie McDonald’s z myślą o najmłodszych w ramach zestawu Happy Meal proponuje wybór jabłuszek, mini-marchewek i wody. To efekt akcji #ScaleforGood, zmieniającej strategię marki w zakresie recyklingu i opakowań, a także podniesienia wartości odżywczych zestawów dla dzieci i zmniejszenia ich kaloryczności.

D JAK DWORCOWA

Nasz sponsor oprócz wyraźnie świecącego „M” w dzielnicy Karb posiada również pod swoimi skrzydłami kultowy McDonald’s na ulicy Dworcowej. W samym centrum miasta to właśnie ta sieć fast foodów jest mekką wszystkich spędzających czas w okolicach rynku do późnych godzin wieczornych. To właśnie tam co rano można spotkać setki śpieszących się do pracy przechodniów z papierowym kubkiem z widocznym logo restauracji i kanapką śniadaniową w dłoni. I tak lata temu popularna sieć wpasowała się w krajobraz jednej z bardziej rozpoznawalnych ulic naszego miasta. Z pewnością znaczna część z nas chociaż raz przeżyła urodziny organizowane w McDonald’s, czy zjadła ratunkowego Big Maca wracając z nich na innym etapie swojego życia. McDonald’s na Karbiu i ulicy Dworcowej to nie tylko restauracja – to miejsce spotkań wielu pokoleń ludzi w Bytomiu. Tak też kojarzy się i nam, a dzięki naszemu sponsorowi oba te miejsca funkcjonują na najwyższym poziomie.

prepared by sid & kofa ice hockey freaks