BS POLONIA BYTOM MISTRZEM POLSKI JUNIORÓW!

27.03.2023

Spełniło się marzenie bytomskich juniorów! Po bardzo zaciętym meczu półfinałowym z MKS Cracovią, którego wynik rozstrzygnęły dopiero karne, hokeiści BS Polonii Bytom w finale Centralnej Ligi Juniorów pokonali pewnie UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok 4:0 tym samym utrzymując tytuł Mistrzów Polski sprzed roku! Najlepszym napastnikiem turnieju został Szymon Kiełbicki, a najlepszym bramkarzem Tomasz Grobelkiewicz.

Patrząc z perspektywy czasu na weekendowe wyniku, to właśnie spotkanie półfinałowe było tym, które kosztowało bytomian najwięcej. Pierwsza tercja nie obfitowała w sporą ilość goli, jednak ani jednej ani drugiej stronie nie można odmówić waleczności. Zarówno Polonia, jak i Cracovia, zacięcie walczyły o każdy krążek. Dużo zasługi małej ilości bramek podczas pierwszych 20 minut mieli świetnie dysponowani bramkarze po obu stronach. Wynik w 15 minucie otworzył Dawid Wawrzkiewicz, perfekcyjnie wykorzystując podanie z bulika od Oliwiera Tumidalskiego. Niestety, na 2 minuty przed końcem tercji czas gry w przewadze wykorzystał zespół z Krakowa, doprowadzając do wyrównania. Zawodnicy z Małopolski zapomnieli jednak, że drużyna Polonii potrafi wykorzystać każde, nawet najmniejsze niedociągnięcie w szeregach obronnych przeciwników. Doskonale znany z występów w MHL Paweł Wybiral na 15 sekund przed syreną kończącą tercję posłał gumę do siatki krakowskiego golkipera. Po powrocie na lód nie długo na gola wyrównującego musieli czekać podopieczni trenera Salamona. Michał Kokoszewski tuż po rozpoczęciu 20 minuty podczas kolejnej gry w przewadze pokazał niezwykłą skuteczność Cracovii w tym elemencie gry. Ani druga, ani także trzecia tercja nie przyniosły rozwiązania. Doliczony czas gry również nie przechylił szali zwycięstwa na żadną ze stron. Dopiero rzuty karne miały zadecydować, która z drużyn powalczy o złoto. Połączenie celności zawodników Polonii oraz świetnego występu w bramce Grobelkiewicza sprawiły, że to właśnie bytomianie po najazdach Kiełbickiego, Tumidalskiego i Kasianchuka, mogli się cieszyć z awansu do finału.

Mecz finałowy miał być rewanżem za finał MHL sprzed tygodnia, kiedy to właśnie Polonia musiała uznać wyższość sanockich Niedźwiadków i im oddać tytuł Mistrza 1. Ligi. Pierwsza tercja zwiastowała kibicom zgromadzonym na katowickim Jantorze zacięte i wyrównane spotkanie. Obie strony, mimo usilnych prób, nie zdołały otworzyć wyniku w pierwszych 20 minutach starcia. Dopiero ponad 2 minuty po rozpoczęciu 2 tercji ciężar gry wziął na siebie Nikita Laptinov i to właśnie on wykorzystując podania od kolegów z formacji jako pierwszy wpisał się na listę strzelców. Strzał zawodnika Polonii rozwiązał worek z golami, chociaż na kolejną bramkę trzeba było poczekać. Niesieni głośnym dopingiem swoich kibiców niebiesko-czerwoni na niespełna 4 minuty przed końcem tercji nr 2 podwyższyli swoje prowadzenie za sprawą Szymona Kiełbickiego. Emocje po bramce nie zdążyły opaść, a już po raz 3 sanocki golkiper musiał wyciągać gumę z własnej siatki. Tym razem wykończeniem akcji stworzonej przez duet Kociszewski-Spyrka zajął się najlepszy strzelec drużyny Polonii w MHL, Arek Karasiński. W ciągu ostatniej tercji kropkę na „i” postawił Oliwier Tumidalski, rozwiewając marzenia Niedźwiadków o podwójnej koronie. Po syrenie końcowej okrzykom radości z tafli i trybun nie było końca. Dodatkowo może cieszyć fakt, że najlepszym napastnikiem turnieju został Szymon Kiełbicki, a najlepszym bramkarzem – Tomasz Grobelkiewicz. Polonia obroniła zeszłoroczny tytuł i po raz kolejny została Mistrzem Polski Juniorów. Serdecznie gratulujemy zawodnikom i terenerom, dobra robota!

Sobota 25.03.2023, godzina 10:00, Lodowisko Jantor, Katowice-Janów, PÓŁFINAŁ

BS Polonia Bytom – MKS Cracovia 3:2K. (2:1, 0:1, 0:0, 0:0d, 3:1k.)

1:0 Dawid Wawrzkiewicz – Oliwier Tumidalski (14:50)
1:1 Herman Bryzgalau – Michał Kokoszewski, Nikita Shatilov (18:44)
2:1 Paweł Wybiral – Jan Stępień, Jakub Wilk (19:45)
2:2 Michał Kokoszewski – Nikita Shatilov, Damian Kapa (20:47)