Kolejny rozdział starć z gdańskim Stoczniowcem. Czas na pierwszy mecz finałowy!

27.02.2023

Historia tych starć pisana jest od lat. I choć z pozoru nie ma w tym połączeniu już nic, co mogłoby zaskoczyć – mecze z Gdańskiem zawsze budzą nowe, nieporównywalne do niczego innego emocje. BS Polonia Bytom po raz kolejny o mistrzostwo zawalczy z drużyną wprost z Trójmiasta. Czas napisać kolejny rozdział historii żeńskiego hokeja w Polsce. Czy i tym razem szala zwycięstwa przechyli się na niebiesko-czerwoną stronę? Nie bierzemy pod uwagę innego scenariusza.

Historia lubi się powtarzać, więc i tym razem hokeistom bytomskiej Polonii w finale przyjdzie skrzyżować kije z gdańską Stocznią. Droga do finału obu drużyn była z goła inna. Bytomianki swój pierwszy mecz półfinałowy z UKHK Unią Oświęcim wygrały pewnie, bo aż 1-9. Hattrick zanotowała kapitan Karolina Późniewska oraz Wiktoria Dziwok, a 5/9 bramek padło w pierwszej tercji. Drugi mecz, rozgrywany przed bytomską publicznością również zwyciężyły niebiesko-czerwone, jednak tutaj decydująca była 3 tercja, podczas której podopieczne trenera Jędrzejczyka zdobyły również 5 bramek. Gdański Stoczniowiec w fazie półfinałowej musiał stanąć naprzeciwko tyskich Atomówek. Pomimo pewnej wygranej 0-5 w Tychach, drugiego spotkania nie można nazwać „przyjemnym spacerkiem”. Gdańszczanki dopiero po dogrywce pokonały tyski zespół, a złotego gola zdobyła Renata Tokarska. W trwającej nieprzerwanie 7 lat batalii o najwyższe laury, aż 7 razy górą były niebiesko-czerwone. Ostatni tytuł mistrzowski przypadł zespołowi z Gdańska w 2015 roku, kiedy w finałowych spotkaniach pokonały UKHK Unię Oświęcim. Od tamtego czasu złoto pozostaje w rękach Polonii Bytom. Pomimo wielu lat, w których walka o mistrzostwo rozgrywa się pomiędzy dwoma drużynami, emocje związane z nadchodzącymi meczami wzbudzają nadal tak samo silne emocje, nie tylko dla kibiców, ale i dla samych zawodniczek. To najważniejszy sprawdzian tego sezonu dla bytomskiego hokeja.

Wróćmy na chwilę myślami do ubiegłorocznego finału. W składzie na ubiegłoroczną walkę o mistrzostwo znalazły się bramkarki Katarzyna Kurek, Julia Bujak oraz zawodniczki z pola: Klaudia Chrapek, Patrycja Sfora, Karolina Późniewska (kapitan), Ida Talanda, Olivia Tomczok, Wiktoria Gogoc, Alicja Wcisło, Alicja Mota, Lena Zięba, Wiktoria Dziwok, Klaudia Kaleja, Katarzyna Wybiral i Patrycja Wójcik. Polonia swoją dominację zaznaczyła już w pierwszym meczu wyjazdowym do Gdańska z 12 marca 2022, kiedy pewnie pokonały Stoczniowiec 2:5, a na liście strzelców zameldowały się Chrapek, Sfora, Późniewska i dwukrotnie Tomczok. Drugi mecz finałowy, rozgrywany na bytomskim lodowisku wydawał się już tylko formalnością, jednak przyniósł więcej nerwów niż ktokolwiek się spodziewał. W regulaminowym czasie gry na tablicy wyników widniał remis 2-2 za sprawą Późniewskiej i Moty oraz po stronie gdańszczanek Tokarskiej i Onyshchenko. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. To właśnie wtedy niesione dopingiem setek gardeł wprost z trybun niebiesko-czerwone hokeistki postawiły kropkę nad „i”. Za sprawą gola zdobytego przez Idę Talandę mogły po raz 11 w historii świętować zdobycie tytułu mistrzowskiego. Smaku dodaje fakt, że było to pierwsze wywalczone mistrzostwo na nowym obiekcie.

W tegorocznym dwumeczu ligowym jest 1-1 w wygranych. Pierwszy mecz, rozgrywany w Bytomiu 22 października, padł łupem gospodarzy. Choć Stoczniowiec oddał 11 strzałów na bramkę więcej, to bytomianki pokonały rywalki z Gdańska 3:0. Na liście strzelców można zobaczyć takie nazwiska jak Mota, Zięba i Tomczok. W meczu rewanżowym na Hali Olivia w Gdańsku role się odwróciły. Skuteczniejsze okazały się hokeistki Stoczni, które do połowy drugiej tercji prowadziły aż 4:0. Mimo bojowego nastawienia i pogoni za wynikiem nie udało się podopiecznym trenera Jędrzejczyka odrobić strat. Mecz zakończył się rezultatem 4:2 dla Stoczniowca. Bramki dla Polonii zdobywały Ida Talanda i Karolina Późniewska.

To co było, zawodniczki zostawiają za sobą, patrząc w przyszłość. Już w najbliższą sobotę 4 marca o godzinie 17:30 w Gdańsku rozpocznie się batalia, która zadecyduje do kogo w tym roku powędruje mistrzowski tytuł. Po raz kolejny złoty Bytom, czy tym razem złoty Gdańsk? Przekonamy się już niedługo. Trzymamy kciuki za nasze hokeistki i wierzymy, że wspólnie już 11 marca będziemy świętować 12 tytuł w historii.

Wydarzenie: 1 mecz finałowy PLHK sezonu 2022/2023