„Hej Sokoły!”, czyli zapowiedź starcia w Toruniu.

25.01.2023

Czas na dwa ostatnie spotkania sezonu zasadniczego. Bytomscy hokeiści udadzą się do Torunia i Gdańska, żeby umocnić swoją pozycję na fotelu lidera. Zakończenie tej rundy z 1 pierwszego miejsca jest już pewne, jednak wiemy doskonale, że podopieczni Mariusza Puzio zawsze są głodni kolejnych zwycięstw.

Przed Sokołami, zupełnie jak przed bytomską Polonią, pozostały jedynie 2 mecze do końca rundy zasadniczej. Na ten moment drużyna z Torunia zajmuje 6 lokatę w lidze z 40 punktami na koncie. Do uplasowanego na 5 miejscu Naprzodu Janów torunianie tracą 6 punktów. Bilans bramkowy naszego sobotniego rywala nie wygląda powalająco, choć nadal zamyka się w dodatnich wartościach. Po 24 rozegranych spotkaniach +/- za bramki oscyluje na poziomie +9, za 98 zdobytych goli i 89 straconych w tym sezonie. Trzy ostatnie spotkania Sokołów to 3 wyjazdy zakończone jedną wygraną nad gdańskim Stoczniowcem i 2 porażki z UKS Niedźwiadkami Sanok i MMKS Podhalem Nowy Targ. Polonia pierwszy mecz z hokeistami z Torunia rozgrywała 29 października 2022. Właśnie wtedy BS Polonia Bytom wygrała na wyjeździe 6-2, oddając 53 strzały przy 18 wykonanych przez rywala. Najskuteczniejszym zawodnikiem MKS Sokołów Toruń pozostaje Jakub Wenker. Pomimo rozegrania jedynie 12 spotkań zapisał na swoim koncie łącznie 29 punktów za 20 bramek i 9 asyst. Co ciekawe, według punktacji kanadyjskiej na 2 miejscu uplasował się Jan Walczak, który po 23 spotkaniach, w których brał udział zdobył jedynie.. 2 bramki, jednak asystował aż 21 razy swoim kolegom. Drugim najskuteczniejszym strzelcem drużyny jest Szymon Maćkowski z 9 golami na koncie.

Ostatnie starcie sezonu 2021/2022 z drużyną MKS Sokoły Toruń zdecydowanie nie będzie miło wspominane przez niebiesko-czerwonych. W fazie PLAY-OFF to właśnie toruński zespół wyeliminował hokeistów Polonii z walki o złoto, rozstrzygając tą rywalizację już w dwóch pierwszych spotkaniach. Podczas pierwszego meczu w Toruniu gospodarze rozgromili podopiecznych Mariusza Puzio 6:1, żeby w drugim meczu wygrać 2:3 po serii rzutów karnych. Jedynym skutecznym najazdem po stronie bytomian popisał się Karol Wąsiński. W drużynie gości skuteczne strzały oddali Patryk Napiórkowski i Jakub Wenker. Ich plany na zdobycie mistrzostwa pokrzyżowały Niedźwiadki z Sanoka, wygrywając w dwumeczu (kolejno 4:1 u siebie i 2:3 po dogrywce w Toruniu).


Ubiegłe rozgrywki toruńskie Sokoły zakończyły na 4 miejscu w tabeli po sezonie zasadniczym. Pod koniec regularnych rozgrywek i rozegranych 26 spotkaniach zgromadzili na swoim koncie 45 punktów, czyli dokładnie 28 mniej niż bytomska Polonia. Przy 128 bramkach strzelonych stracili 122, co daje bilans na poziomie +6. Poprzedni sezon również można określić sezonem Jakuba Wenkera. Przewodził, podobnie jak w tym roku, nie tylko liście strzelców, ale także był liderem punktacji kanadyjskiej (48 punktów, za 27 bramek i 21 asyst). Najskuteczniejszym z bramkarzy w poprzednim sezonie rozgrywkowym również był wspominany Maksymilian Lisewski (skuteczność na poziomie 87,83%). Oba bezpośrednie spotkania w rundzie zasadniczej wygrywali niebiesko-czerwoni. Mecz domowy bytomianie wygrali 11:3, a na liście strzelców widniały takie nazwiska jak m.in.: Wicher, Salamon, Wąsiński, Rybak czy Proczek. W rewanżowym spotkaniu pod koniec lutego 2022 również górą byli bytomianie. Wynikiem 3:10 zakończyło się starcie w Toruniu, a swoje trafienia na konto dopisali ponownie Wicher czy Rybak.

Hokeiści Polonii na dwa ostatnie wyjazdy jadą ze spokojną głową. Ich pozycji nikt nie zagraża, a weekendowe spotkania są szansą na sprawdzenie się przed nadchodzącą fazą PLAY OFF. Już niedługo widzimy się w Bytomiu i walczymy wspólnie o Mistrzostwo Młodzieżowej Hokej Ligi!

prepared by sid & kofa ice hockey freaks