Czas na starcie ze srebrnym medalistą ubiegłego sezonu, czyli zapowiedź meczu z Sokołami Toruń.

28.10.2022

Już w najbliższą sobotę podopiecznych trenera Puzio czeka nie lada wyzwanie. Przyjdzie im się zmierzyć na własnej tafli z ubiegłorocznym srebrnym medalistą 1 LIGI, który w sezonie 2021/2022 wyeliminował niebiesko-czerwonych z walki o mistrzostwo.

Ostatnie bezpośrednie starcie z drużyną MKS Sokoły Toruń zdecydowanie nie będzie miło wspominane przez niebiesko-czerwonych. W fazie PLAY-OFF to właśnie toruński zespół wyeliminował hokeistów Polonii z walki o złoto, rozstrzygając tą rywalizację już w dwóch pierwszych spotkaniach. Podczas pierwszego meczu w Toruniu gospodarze rozgromili podopiecznych Mariusza Puzio 6:1, żeby w drugim meczu wygrać 2:3 po serii rzutów karnych. Jedynym skutecznym najazdem po stronie bytomian popisał się Karol Wąsiński. W drużynie gości skuteczne strzały oddali Patryk Napiórkowski i Jakub Wenker. Ich plany na zdobycie mistrzostwa pokrzyżowały Niedźwiadki z Sanoka, wygrywając w dwumeczu (kolejno 4:1 u siebie i 2:3 po dogrywce w Toruniu).

Na ten moment MKS Sokoły Toruń zajmują 3 miejsce w ligowej tabeli, jednak warto zaznaczyć, że mają do rozegrania jedno zaległe spotkanie. Po 11 meczach udało im się zgromadzić 27 punktów. Bilans bramek również świadczy o sile zespołu. Na dzień dzisiejszy mają 56 bramek strzelonych, przy jednoczesnej stracie 28. Jedyną drużyną, której udało się jak na razie „urwać” pełną pulę punkt66 Sokołom jest SMS PZHL Katowice, który pokonał ich na wyjeździe w Toruniu 1:2. Najwyższą wygraną w sezonie 2022/2023 podopieczni Pawła Głaz mogą pochwalić się w meczu z Naprzodem Janów, kiedy aż 10-krotnie umieścili gumę w siatce golkipera z Janowa, a hattrick i dwie asysty zaliczył znany bytomskiej publiczności Michał Zając. Najskuteczniejszym strzelcem zespołu jest niepodważalnie wspominany powyżej Jakub Wenker. Na swoim koncie zgromadził 13 bezpośrednich trafień do bramki rywali oraz 7 asyst, co pozwoliło mu uplasować się nie tylko na pierwszym miejscu listy strzelców, ale także na pierwszej lokacie w punktacji kanadyjskiej. Ponad połowę mniej goli w tegorocznych rozgrywkach zaliczył Szymon Maćkowski (6 bramek), a na trzeciej pozycji uplasował się Jakub Kwiatkouski z 4 trafieniami. Numerem 1 wśród bramkarzy zdecydowanie jest Maksymilian Lisewski, ze skutecznością obron na poziomie 92,82%.

Sezon 2021/2022 toruńskie Sokoły zakończyły na 4 miejscu w tabeli po sezonie zasadniczym. Pod koniec regularnych rozgrywek i rozegranych 26 spotkaniach zgromadzili na swoim koncie 45 punktów, czyli dokładnie 28 mniej niż bytomska Polonia. Przy 128 bramkach strzelonych stracili 122, co daje bilans na poziomie +6. Poprzedni sezon również można określić sezonem Jakuba Wenkera. Przewodził, podobnie jak w tym roku, nie tylko liście strzelców, ale także był liderem punktacji kanadyjskiej (48 punktów, za 27 bramek i 21 asyst). Najskuteczniejszym z bramkarzy w poprzednim sezonie rozgrywkowym również był wspominany Maksymilian Lisewski (skuteczność na poziomie 87,83%). Oba bezpośrednie spotkania w rundzie zasadniczej wygrywali niebiesko-czerwoni. Mecz domowy bytomianie wygrali 11:3, a na liście strzelców widniały takie nazwiska jak m.in.: Wicher, Salamon, Wąsiński, Rybak czy Proczek. W rewanżowym spotkaniu pod koniec lutego 2022 również górą byli bytomianie. Wynikiem 3:10 zakończyło się starcie w Toruniu, a swoje trafienia na konto dopisali ponownie Wicher czy Rybak.

Wygrana w sobotnim spotkaniu pozwoli hokeistom bytomskiej Polonii poczuć się pewniej na fotelu lidera,  a „oddech Sokołów na plecach” nie będzie aż tak odczuwalny. Wiemy, że podopieczni Mariusza Puzio potrafią nawet z najcięższym rywalem grać „swój hokej” i tego im właśnie życzymy!

prepared by sid & kofa ice hockey freaks