Sławomir Budziński: „Jakość zawodników będzie wynikać z ilości osób uprawiających hokej”

27.06.2022

Na kilka dni przed ogłoszeniem ruchów transferowych i podpisanych kontraktów, udało nam się zadać kilka pytań Sławomirowi Budzińskiemu, dyrektorowi sportowemu sekcji hokeja na lodzie BS Polonii Bytom. W tym gorącym okresie, dyrektor opowiedział nam przede wszystkim o zaplanowanych działaniach na kolejny sezon, czy o swoich prywatnych odczuciach dotyczących szkolenia młodzieży w Polsce.

Wydawać by się mogło, ze zupełnie zmienił się profil prowadzenia klubu. Stawiacie przede wszystkim na młodzież? Na tym chce bazować BS Polonia Bytom?
S. Budziński: Nadrzędnym zadaniem Klubu jest umożliwianie gry młodym zawodnikom w MHL/CLJ, bo po to powstała ta liga. Jednocześnie dotychczas większość zawodników reprezentująca Polonię Bytom  była uczniami SMS PZHL Katowice, co uniemożliwiało nam na bieżąco korzystanie z ich usług, gdyż równolegle uczestniczyli w rozgrywkach w sezonie 21/22. W nadchodzącym sezonie 22/23 chcielibyśmy wykorzystać ich potencjał na 100% w naszym Klubie, jednocześnie dokładając starszych kolegów będących również wychowankami Polonii.
 Kibice z pewnością są ciekawi, ile grup młodzieżowych na różnych szczeblach posiadacie. Czy mógłbyś je wszystkie wymienić?
S.B: Łącznie mamy 9 grup młodzieżowych tj. Juniorzy Starsi U-20, Juniorzy Młodsi U-18, Młodzicy U-16, Żacy Starsi U-14, Żacy Młodsi U-12, Mikrusy U-10, Mini hokej U-8,  Grupy naborowe U-6 oraz zespół młodzieżowy dziewcząt występujący w MHLK
Brązowy medal MHL to dobre zwieńczenie pracy w poprzednim sezonie czy jednak czuć niedosyt?
S.B: Można powiedzieć i tak, i nie :). Kończąc sezon zasadniczy na pozycji lidera, weszliśmy w fazę play-off jako faworyt rozgrywek. Niestety okazało ta faza ma swoje prawa i mocno się o tym przekonał  zespół Naprzodu Janów, odpadając w pierwszej rundzie z Sanokiem (późniejszy zwycięzca ligi). Jeśli chodzi o naszą drużynę nie udało nam się stanąć na wysokości zadania w półfinale i mimo zaangażowania i determinacji w drugim meczu w Bytomiu, nie odwróciliśmy losów  tej potyczki przegrywając drugą rundę 0:2. Należy oddać chłopakom i trenerowi, iż pomimo takiego obrotu sprawy potrafili odbudować się w krótkim czasie i  dwukrotnie z rzędu wygrać bezapelacyjnie z Zagłębiem tym samym zdobywając brązowy medal.
Jakie są główne cele na kolejny sezon rozgrywek? Na co stawiacie, nad czym pracujecie, co jest priorytetem?
S.B: Celem nadrzędnym jest stałe podnoszenie poziomu sportowego zawodników i umożliwienie im regularnej gry w  warunkach organizacyjno-finansowych jakie posiadamy. Na tej podstawie  będziemy chcieli zrealizować dwa nadrzędne cele minimum tj. zagwarantować sobie uczestnictwo w fazie play-off MHL oraz bezpośredni awans z ligi na turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów U-20 oraz  zakwalifikowanie się do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży ( Junior Młodszy U-18)
 Jak oceniłbyś poziom szkolenia młodzieży w Polsce? Często słychać głosy, że nie jest na takim poziomie, na jakim powinno być?
S.B:  Ten temat jest wciąż omawiany na wszelkie sposoby i można by pisać o nim w nieskończoność. Jeśli chodzi o moje zdanie to w krótkich, żołnierskich słowach można powiedzieć tak: jakość zawodników będzie wynikać z ilości uprawiających hokej bo wtedy można robić selekcję na poszczególnych szczeblach. Tak więc cały czas musimy pracować u podstaw i upowszechniać jazdę na łyżwach u jak najmniejszych dzieci aby móc z tego wybrać przyszłych adeptów sztuki hokejowej.
Większość fanów z pewnością czeka na informacje o młodzieżowej drużynie w MHL? Czy zostały już wykonane jakieś ruchy transferowe? Szykują się duże zmiany?
S.B: Jesteśmy w trakcie budowania zespołu, wszyscy zawodnicy otrzymali oferty współpracy, czekamy na potwierdzenia kilku zawodników czy wchodzą do gry z Polonią Bytom w sezonie 22/23. Mam nadzieję ze uda nam się zaskoczyć pozytywnie kibiców  kilkoma nazwiskami. Jak tylko zawodnicy złożą podpisy pod umowami będziemy informować oficjalnie na stronie Polonii i FB.
Kolejny raz na najwyższym miejscu podium stanęły zawodniczki hokejowej Polonii Bytom. Mimo ich sukcesów, nieustannych wygranych, nadal niewielu kibiców obserwuje ich potyczki w porównaniu z męskim hokejem. Czy myślisz, ze jest szansa na zmianę w tej kwestii?
S.B: Tak zgadza się, to już 11 raz w historii sekcji hokeja kobiecego Polonii, a 7 z rzędu. Największym chyba problemem jest duża dysproporcja poziomu sportowego pomiędzy zespołami uczestniczącymi w lidze PLHK, co zapewne zauważają bytomscy kibice i potrafią niczym wytrawni koneserzy ocenić potwierdzając frekwencją na trybunach. Jeśli już gramy mecze o stawkę to nigdy nie zawodzą swoich „złotek” i licznie odwiedzają lodowisko co też pokazali w ostatnim finale ze Stoczniowcem Gdańsk, zapełniając po brzegi halę przy Pułaskiego. W tym miejscy chciałbym podziękować im za stworzenie świetnej atmosfery widowiska i bycia 6 zawodnikiem, a to jest bardzo odczuwalne dla zawodniczek i sztabu który w tym czasie jest w boksie kiedy w ferworze walki słyszymy cały czas Polonia! Polonia!…
Na koniec chciałbym już dziś zaprosić wszystkich miłośników hokeja i Polonii Bytom na mecze w nowym sezonie 2022/23 już we wrześniu br. Do zobaczenia na lodowisku im. Braci Nikodemowiczów.
prepared by sid & kofa ice hockey freaks