S. Budziński: Hokej kobiecy w Bytomiu będzie miał się dobrze

03.03.2022

Przed podopiecznymi Andrzeja Secemskiego drugi mecz półfinałowy. Już w najbliższą sobotę hokeistki Polonii Bytom powalczą o finał fazy-play-off. O sezonie 2021/2022 oraz o planach dotyczących żeńskiego hokeja, porozmawialiśmy z Dyrektorem Sportowym sekcji hokejowych, Sławomirem Budzińskim. 

 

Red. M.B: Sezon dla Polonii rozpoczął się bardzo dobrze. Nowy obiekt, piękne przestronne szatnie, wszystkie drużyny w końcu mogły trenować na swoim terytorium. Miasto i klub bezproblemowo dawały sobie radę z organizacją wszystkich grup młodzieżowych?

Sławomir Budziński: 01.06.2021 jest wejściem w nową erą bytomskiej Polonii poprzez otwarcie obiektu i możliwość trenowania i prowadzenia rozgrywek na nowoczesnym obiekcie, wraz z pełną infrastrukturą (siłownia, sala gimnastyczna, odnowa biologiczna, sala audiowizualna). Z tym kapitałem weszliśmy w sezon 2021/22, z myślą o ciężkiej pracy i wykorzystanie posiadanego kapitału ludzkiego w postaci zawodników, zawodniczek, sztabu trenerskiego. Nie można tu również zapomnieć o rodzicach i kibicach hokejowej Polonii. Dzięki stałemu wsparciu Miasta Bytom i dobrych relacji jesteśmy w stanie regularnie szkolić wszystkie grupy młodzieżowe oraz drużyny seniorskie kobiet i mężczyzn. Razem daje to 11 zespołów.

Red. M.B: Bytomski Sport przejął pieczę nad hokejową Polonią, to dobry krok ku przyszłości?

Sławomir Budziński: Włączenie sekcji hokeja do Bytomskiego Sportu ma za zadanie konsolidację marki „Polonia Bytom” i wzmocnienie struktur jako Klubu wielosekcyjnego, co w przyszłości ma nieść korzyści organizacyjno- finansowe, a przede wszystkim dać solidne podstawy do szkolenia dzieci i młodzieży.

Red. M.B: Dziewczyny znów pną się na najwyższym szczeblu rozgrywek PLHK, czy przewidywane są jakieś zmiany związane z ligą na przyszły sezon?

Sławomir Budziński: Na tym etapie rozgrywek bieżącego sezonu centrala hokejowa nie wskazuje na ten moment jaki będzie format rozgrywek w sezonie 2022/23. Na pewno kibice hokeja kobiecego w Polsce zauważają duże dysproporcje pomiędzy pierwszą 4 zespołów, a pozostałymi zespołami z tabeli. Wniosek na pewno jest jeden – czeka nas poważna dyskusja co dalej należy zrobić aby podnieść poziom hokeja kobiecego w Polsce.

Red. M.B: Rok temu przypieczętowany został 10-ty Mistrz Polski żeńskiej drużyny Polonii, w tym roku również są szanse na medal?

Sławomir Budziński: Ani na moment nie wątpię w nasz zespół.

Red. M.B: Są nowe pomysły na rozwijanie się żeńskiej sekcji hokeja w Bytomiu ?

Sławomir Budziński: Pion hokeja kobiecego rozwija się cały czas, a jego dynamika będzie zależała przede wszystkim od samych zawodniczek i ich podejścia do treningu. Już wytłumaczę dlaczego takie jest moje zdanie. Od momentu założenia drużyny żeńskiej, a było to już 2007 roku czyli 15 lat temu! Umożliwiliśmy najmłodszym adeptkom równoległe uczestniczenie w treningach i rozgrywkach z chłopcami co ma pozwolić na zbudowanie dobrej bazy umiejętności zanim dołączą do hokeja seniorskiego kobiet. De facto w Polsce najlepsze dziewczęta mogą grać z chłopcami do 16. roku życia (czyli Młodziki). Od nich tak naprawdę zależy jak rozwinie się ich poziom sportowy, poprzez zaangażowanie w pracę na treningach i posiadany talent. W celu sprawdzenia się pomiędzy rówieśniczkami, od bieżącego sezonu postała Młodzieżowa Liga Hokeja Kobiet właśnie dla juniorek. Na razie funkcjonuje ona na Śląsku, ale z czasem może w innych częściach Polski również powstaną takie zespoły, gdzie będziemy wyszukiwać talentów do kobiecych zespołów seniorskich.

Red. M.B: Jako jeden z założycieli tej drużyny, jest Pan zadowolony z efektów swojej pracy – jak i kolegów, którą włożyliście w rozwijające się z roku na rok sukcesy Bytomianek?

Sławomir Budziński: Cieszy mnie przede wszystkim fakt, że mimo upływu lat jest zachowana ciągłość działania. Zespół ma niekwestionowane liderki, które wprowadzają do zespołu następne pokolenie zawodniczek, a to daje pewność, że hokej kobiecy w Bytomiu będzie miał się dobrze i pozwoli przyciągać następczynie naszych multimedalistek.

prepared by sid & kofa ice hockey freaks